Թուրքիան պաշտոնապես խոստացել է Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի ռազմա-մարդասիրական վարժանքների անցկացման կազմկոմիտեին, որ թուրքական պատվիրակության մասնակիցների համար անհրաժեշտ սպառազինությունը Հայաստան կուղարկվի Վրաստանի տարածքով: Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնեցին Armenia-2010 վարժանքների կազմկոմիտեին մոտ կանգնած աղբյուրները:
Ինչպես արդեն նշել է NEWS.am-ը, ՆԱՏՕ-ի վարժանքները կայանալու են սեպտեմբերի 11-17-ին Կոտայքի մարզում: Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն ԵԱՀԿ ԱԳՆ ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովում հայտարարել է, որ Թուրքիան չի բացելու Հայաստանի հետ սահմանը ՆԱՏՕ-ի վարժանքների ժամանակ:
Միեւնույն ժամանակ Թուրքիայի դիվանագիտական աղբյուրներն ու լրատվամիջոցները պնդում են սահմանի հնարավոր բացման մասին:

Turkey officially informed NATO committee on organization of Armenia-2010 exercise that the equipment necessary for the Turkish participants will enter Armenia from the territory of Georgia, sources close to NATO committee informed NEWS.am.
As NEWS.am reported earlier, Armenia 2010 exercise will be conducted in Kotayk region of Armenia on September 11-17. Speaking during the OSCE Informal Ministerial in Almaty, Turkish FM Ahmet Davutoglu stated that the country does not intend to open the border.
Despite Ankara’s official stance, press wrote about possible opening of the Armenian-Turkish border for NATO maneuvers. In particular CNNTurk reported that the Igdir Governor ordered road conditions to be examined along the Armenian-Turkish border.