Հայաստանը միակ երկիրն է տարածաշրջանում, որը կարող է միջնորդ լինել Իրանի եւ Արեւմուտքի հարաբերություններում: Այդ մասին սեպտեմբերի 27-ին կայացած ասուլիսում հայտնել է Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Ըստ փորձագետի, Իրանը «շրջապատված է ԱՄՆ զորքերով», ուստի ցանկանում է խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: «Հայաստանը միակ երկիրն է տարածաշրջանում, որն ունի հատուկ պոտենցիալ: Հայաստանը կարող է կամուրջ լինել, մի բան, որ այլ երկիր չի կարող անել»,- նշել է Կիրակոսյանն ու հավելել, որ Իրանն էլ շատ կարեւոր երկիր է Հայաստանի համար:
ՌԱՀՀԿ տնօրենը նշել է նաեւ, որ Իրանում ներկայումս իրավիճակն անկայունանում է, իսկ այն ինչ կատարվում է Իրանում, պատերազմի նախանշաններ են, ինչի վառ օրինակը իրանական ատոմային օբյեկտները համակարգչային վարակով վարակելու փաստն է:

Армения - единственная страна в регионе, которая может стать посредником в отношениях между Ираном и Западом. Об этом на встрече с журналистами 27 сентября заявил руководитель Армянского центра стратегических и национальных исследований Ричард Киракосян.
По мнению эксперта, Иран «окружен войсками США», и желает углубить отношения с Арменией. «Армения - единственная страна в регионе, которая имеет особый потенциал. Армения может послужить мостом, что не сможет сделать ни одна из стран», - отметил Киракосян и добавил, что, в свою очередь, Иран очень важная страна для Армении.
Руководитель Армянского центра стратегических и национальных исследований  также уверен, что на данный момент ситуация в Иране становится не стойкой, то, что происходит в Иране - признаки войны, о чем свидетельствует факт заражения иранской атомной станции компьютерным вирусом.