Հայաստանը միակ երկիրն է տարածաշրջանում, որը կարող է միջնորդ լինել Իրանի եւ Արեւմուտքի հարաբերություններում: Այդ մասին սեպտեմբերի 27-ին կայացած ասուլիսում հայտնել է Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Ըստ փորձագետի, Իրանը «շրջապատված է ԱՄՆ զորքերով», ուստի ցանկանում է խորացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ: «Հայաստանը միակ երկիրն է տարածաշրջանում, որն ունի հատուկ պոտենցիալ: Հայաստանը կարող է կամուրջ լինել, մի բան, որ այլ երկիր չի կարող անել»,- նշել է Կիրակոսյանն ու հավելել, որ Իրանն էլ շատ կարեւոր երկիր է Հայաստանի համար:
ՌԱՀՀԿ տնօրենը նշել է նաեւ, որ Իրանում ներկայումս իրավիճակն անկայունանում է, իսկ այն ինչ կատարվում է Իրանում, պատերազմի նախանշաններ են, ինչի վառ օրինակը իրանական ատոմային օբյեկտները համակարգչային վարակով վարակելու փաստն է:

Armenia is the only regional country that can act as a mediator in Iran-West relations, Richard Giragosian, Director of the Armenian Center for National and International Studies (ACNIS) told the reporters on Monday.
The expert noted that Iran is “surrounded by U.S. troops”, therefore it wants to expand relations with Armenia. It is the only regional state that can be a bridge between Iran and the West, unlike other countries, said Giragosian, adding that Iran is also very important country for Armenia as well.
The ACNIS director also stressed that presently situation is getting unstable. Present developments in Iran are signs of war and the fact that the Iranian nuclear sites were attacked by computer viruses testifies to it.