Անիի Մայր տաճարում նամազի արարողություն անցկացնելը պայմանավորված չէր Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու պատարագին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ներկա չլինելու փաստով. պատճառը ներքին օգտագրծման համար իսլամիստական միտումները շրջանառության մեջ դնել էր, որոնք դրսեւորվեցին Անիի Մայր տաճարում նամազ իրականացնելու մեջ։ Հոկտեմբերի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով, դա պարզապես նամազի արարողություն չէր, այլ քաղաքական ակցենտներ պարունակող երեւույթ։ «Արմատական իսլամիստները խուսափում են քրիստոնեական եկեղեցիներում արարողություններ մատուցելուց: Սա, պարզապես, մեր ժողովրդին ուղղված մի պարզ ուղերձ էր, որ քրիստոնեական պաշտամունքային կոթողները պատկանում են Թուրքիային։ Սա իրավատերերի հետքերը ջնջելու մի փորձ էր»,- նկատեց հոգեւորկանը։
Ամփոփելով՝ Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը կեսկատակ-կեսլուրջ նշեց. «Թուրքերը նամազն Անիի Մայր տաճարում անցկացրեցին՝ հասկանալով, որ այնտեղից Աստծո հետ հաղորդակցությունն ավելի լավ է ստացվում»։
Նշենք, որ Անիի կործանումից հետո՝ 1064 թվականից սկսած շուրջ 60 տարի, Անիի Մայր տաճարը գործել է որպես մզկիթ։ Վրաց Դավիթ թագավորը, գրավելով մայրաքաղաք Անին, այն վերադարձրել է քրիստոնյաներին, ինչից հետո էլ Մայր տաճարը շուրջ 300 տարի ծառայել է որպես քրիստոնեական եկեղեցի:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության ղեկավար Դեւլեթ Բահչելին իր համակիրների հետ այսօր՝ հոկտեմբերի 1-ին հայկական Անիի Մայր տաճարում իրականացրել է ուրբաթօրյա նամազը: Նամազից հետո ելույթ ունեցած Դեւլեթ Բահչելին քննադատության է ենթարկել թուրքական իշխանություններին՝ մեղադրելով Աղթամարում եւ Սումելայում իրականցված պատարագների համար:

“The Muslim prayer in the Cathedral of Ani was not conditioned by refusal of Holy See of Etchmiadzin to participate in the liturgy at the Surb Khach church (Holy Cross) in Akhtamar island. The prayer was intended for domestic policy,” His Grace Bishop Arshak Khachatrian of Holy See of Etchmiadzin told the reporters on October 5.
According to him, it was not a mere prayer but a ceremony with political implications.
The radical Islamists avoid attending ceremonies at Christian Churches. It was a message sent to the Armenian people, that Christian monuments belong to Turkey. It was an attempt to obliterate the traces of the monuments’ owners,” he said.
In conclusion, His Grace Bishop Arshak Khachatrian said Turks uttered a prayer in the Cathedral of Ani, as they had understood it is a better place to pray to God.
As reported previously, on October 1, leader of Turkish “Nationalist Movement Party” (MHP) Devlet Bahceli and forty heads of the party’s provincial offices uttered a Muslim prayer in the Cathedral of Ani. In his speech, the nationalist leader criticized the Turkish authorities for the liturgies in Surb Khach (Holy Cross) Church and Sumela Monasteries.
The Cathedral of Ani is an original pearl of Caucasian architecture. Ani was once the capital of a medieval Armenian kingdom that covered much of present day Armenia and eastern Turkey.
The Cathedral was founded by the order of King Smbat II and was completed under the patronage of the wife of King Gagik I, Queen Katranide. The cathedral was dedicated to the Blessed Virgin Mary. It was built by a talented architect Trdat, whose 10th century monuments have been argued to be the forerunners of Gothic architecture which came to Europe several centuries later.