Երեւանում հունիսի 28-ին մեկնարկել է «Աղետների ռիսկերի կրճատում ՝Հարավային Կովկասում համայնքների ու կառույցների դիմացկունության բարձրացման նպատակով» տարածաշրջանային ծրագիրը:
Նախաձեռնությունը, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից Աղետներին նախապատրատվելու DIPECHO IV ծրագրի շրջանակում, իրականացնում են Կարմիր խաչի հայկական միությունը, Հայաստանում OXFAM ընկերությունը՝ OxYGen հիմնադրամի հետ համատեղ, ՄԱԿ- ի մանկական հիմնադրամը (UNICEF), ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը (UNDP) ու Save the Children նախաձեռնությունը:Ծրագիրը շարունակվելու է մինչեւ 2017 թ. ու իրականացվում է Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների, կրթության ու գիտության, տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարությունների, նաեւ Աղետների ռիսկերի կրճատման հարցերով ազգային հարթակի հետ սերտ համագործակցությամբ:
Ազգային հարթակի տնօրեն Մովսես Պողոսյանը վստահություն է հայտնել . «Թե Շիրակի, թե Տավուշի մարզերում, համայնքներում աշխատող մեր գործընկերները նպաստելու են աղետների նկատմամբ համայնքների դիմացկունության բարձրացմանը: Նրանք կարող են համայնքներին տրամադրել փրկարարական միջոցներ, արձագանքման համակարգեր: Մանավանդ համայնքների խոշորացումից հետո ռիսկերի գործոնը զգալիորեն ավելանալու է: Իսկ մեր միջազգային գործընկերների ներդրումները բխում են պետության շահերից»:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Խոա Բին Աճեմյանը իր հերթին շեշտել է, որ այս նախագիծը մեծ կարեւորություն ունի ԵՄ-ի համար: Նրա խոսքով, ԵՄ-ն միշտ պատրաստ է աջակցել Հայաստանին ՝ իրազեկման բարձրացման ու հնարավոր աղետներին պատրաստված լինելու հարցերում:
ԱԺ-ում լսումներ կլինեն Հայաստանի` ԵՄ անդամակցության հայտ ներկայացնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու առաջարկի թեմայով
Հիշեցնենք, որ նման հանրաքվե կազմակերպելու առաջարկով հանդես է եկել Ժողովրդավարական ուժերի հարթակը, որի մասնակից կուսակցություններ…

В Ереване 28 июня стартовала региональная программа «Сокращение рисков бедствий для повышения устойчивости общин и институтов на Южном Кавказе».
Инициатива, финансируемая Европейской комиссией в рамках Программы по подготовке к бедствиям – DIPECHO IV, осуществляется Армянским сообществом Красного Креста, компанией OXFAM в Армении совместно с фондом OxYGen, Детским фондом ООН (UNICEF), Программой развития ООН (UNDP) и инициативой Save the Children. Программа будет длиться до 2017 года и реализуется в тесном сотрудничестве с министерствами чрезвычайных ситуаций, образования и науки, территориального управления и развития Армении, а также Национальной платформой по сокращению рисков бедствий.
Директор Национальной платформы Мовсес Погосян выразил уверенность: «Как в Ширакской, так и Тавушской областях, работающие в общинах наши партнеры будут способствовать повышению устойчивости общин к бедствиям. Они помогут оснастить общины спасательными средствами, системами реагирования. Особенно после укрупнения общин фактор рисков гораздо увеличивается. А инвестиции наших международных партнеров исходят из интересов государства».
Руководитель отдела сотрудничества делегации Европейского союза в Армении Хоа-Бин Аджемян, в свою очередь, подчеркнул, что этот проект представляет большую важность для ЕС. По его словам, Евросоюз всегда готов оказать содействие Армении в повышении осведомленности и подготовке к возможным бедствиям.