Թալիշում հակառակորդի կողմից 3 ամիս առաջ ծանր վիրավորում ստացած Հովհաննես Պողոսյանը շուրջ 10 օր է՝ Կարմիր խաչի «Քրոսս» առողջության վերականգնողական կենտրոնում: Նրան այսօր հանդիպեցինք կենտրոնի մարզասրահում. ֆիզիոթերապեւտի հետ պարապում էր, որպեսզի կարողանա ինքնուրույն տեղաշարժվել:
Գլխուղեղի աջ կիսագնդի վիրավորման հետեւանքով Հովհաննեսը ձախ ձեռքն ընդհանրապես չի շարժում: Մասնագետն այս պահին ամեն ինչ անում է, որ գոնե աջ ոտքը սկսի լիարժեք շարժել: Յուրաքանչյուր օր 30 րոպե զինվորը մարզասրահում է, պարապում է ուժերի մեծ լարումով: Կողքին կանգնած մարդիկ հասկանում են՝ Հովհաննեսը ցավ է զգում յուրաքանչյուր շարժումից, միեւնույն ժամանակ աչքերում փայլ կա. զինվորն ուրախանում է, որ մի շարժում էլ կատարեց:
«Մի քանի ամսից Հովհաննեսը պետք է պլաստիկ վիրահատության ենթարկվի: Բացի դրանից, խոսել չի կարողանում: Պատկերացնում եք՝ Թատերական ինստիտուտի ուսանողը չի խոսում, նրան շատ եմ ասում՝ Հովհաննես, պիտի խոսես, դու դերասան ես: Այս առումով էլ առաջընթաց ունենք: Երկու լոգոպեդ է նրա հետ աշխատում: Երբ նոր էր եկել մեզ մոտ, ընդհանրապես չի խոսում, իսկ այժմ բառեր է արտասանում»,- ասում է Հովհաննեսի բժշկուհին՝ Ջուլիետա Ադամովան:
Բժշկուհու խոսքով՝ նման հիվանդներն ավելի շուտ ոտքերն են շարժում, քան ձեռքերը: Դա է պատճառը, որ ձեռքը շարժելու համար Հովհաննեսը դեռ երկար պետք է աշխատի; Կենտրոնի մասնագետները զգում են նաեւ, որ զինվորի տրամադրությունը բարձրացել է: Թե դեռ որքան զինվորը պետք է մնա կենտրոնում, այս պահին հայտնի չէ:
Հովհաննես Պողոսյանը ստացել է հրազենային միջանցիկ գանգուղեղային ծանր վիրավորում, գլխուղեղի սալջարդ, բազմաբեկորային վնասվածքներ։ Վիրավորի մոտ ուղեղային կոմա էր առկա։ Նա արդեն երկու անգամ վիրահատվել է Երեւանում:
Նշենք, որ ի սկզբանե խոսակցություններ կային, որ Հովհաննեսն այն զինծառայողներից մեկն է, որին Կառավարությունն իր միջոցներով պետք է արտասահման ուղարկի՝ վերականգնողական բուժում ստանալու նպատակով: Առ այսօր պաշտոնական տեղեկատվություն դրա վերաբերյալ չկա:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Հովհաննես Պողոսյանը ծանր վիրավորում է ստացել 2016 թվականի մայիսի 13-ին Արցախի զորամասերից մեկի պահպանության հենակետերից մեկում:

Ованес Погосян, который получил ранение в Талыше во время апрельской агрессии Азербайджана, вот уже 10 дней, как находится в оздоровительном реабилитационном центре Красного Креста «Кросс». Сегодня мы его встретили в спортзале центра, там он занимался с физиотерапевтом для того, чтобы начать самостоятельно ходить.
В результате травмы левого полушария головного мозга Ованес не в состоянии двигать правой рукой. Специалист сейчас делает все для того, чтобы молодой человек мог бы полноценно двигать хотя бы правой ногой. Каждый день Погосян занимается в спортзале примерно 30 минут. Люди, стоящие рядом, понимают, что это ему дается нелегко, Ованес чувствует боль при каждом движении, но одновременно в его глазах есть блеск. Он радуется каждому своему движению.
«Через несколько месяцев Ованесу сделают пластическую операцию. Кроме этого, он не может говорить. Представляете, студент Театрального института не говорит! Я ему часто говорю, Ованес, ты должен говорить, ты – артист. Но в этом плане есть прогресс. С молодым человеком работают 2 логопеда. Раньше он вообще не говорил, а сейчас произносит кое-какие слова», - рассказывает врач Ованеса Джулиета Адамова. По ее словам, подобные больные ногами начинают двигать раньше, чем руками. Так что впереди у Ованеса много работы. Сотрудники центра замечают, что настроение больного уже улучшилось, а сколько времени он еще там пробудет, пока не известно.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что Ованес Погосян, получивший тяжелое ранение в голову, спасся просто чудом. Погосян – один из тех военнослужащих, который на средства государства должен поехать на реабилитационное лечение за рубеж. Однако до сих пор нет никакой официальной информации на этот счет.