Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպությունը (MIT) Գերմանիայի հետախուզական ծառայությունից օժանդակություն է պահանջել  քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի համախոհների որոնման եւ արտաքսման հարցում, հայտնում է Spiegel-ը: Նշենք, որ Անկարան հենց Գյուլենին է մեղադրում հուլիսի 15-ին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձի մեջ:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ Թուրքիայի իշխանությունները հուլիսի 15-ից Գյուլենի համախոհների հետախուզման 40 եւ արտաքսման 3 դիմում են ուղարկել Գերմանիա: Թուրքիայի դեսպանատունը բազմիցս դիմել է 11 դաշնային հողերի իշխանություններին՝ նախազգուշացնելով Գյուլենից եկող վտանգի մասին: Սակայն շրջանային մակարդակով իսլամիստ քարոզչի կողմնակիցներին հետեւելու մասին որոշում  Գերմանիայում չի կայացվել:
Պարբերականը հայտնում է, որ թուրքական կողմը Բեռլինի եւ Բադեն Վյուրթեմբերգի իշխանություններին մատնանշել է ուսումնական հաստատությունները ստուգելու անհրաժեշտության մասին, սակայն այդ պահանջը նույնպես մերժվել է:

Turkey's National Intelligence Organization (MIT) requested assistance from the German intelligence to search the preacher Fethullah Gulen's supporters and to extradite them, reports the Spiegel. Note that Ankara blames Gülen of the military coup attempt in Turkey on July 15.
According to the publication, the Turkish authorities, starting from July 15, submitted 40 applications to Germany to search Gulen and 3 applications to expel Gulen's supporters. The Turkish Embassy has repeatedly appealed to the authorities, warning about the danger that might come from the Gulen . However, Germany has not made a decision at the regional level to search the preacher's supporters.
The periodical reports that the Turkish authorities required the authorities of Berlin and Baden- Württemberg to examine the educational institutions , but that claim was rejected as well.