Outsights եւ  Ipsos Mori բրիտանական կազմակերպությունների ֆուտորոլոգները համարում են, որ արհեստական ինտելեկտով ռոբոտների իրավունքները մոտ ապագայում կհավասարեցվեն մարդկանց իրավունքներին, հայտնում է Informing–ը։
Մասնագետների խոսքով, հենց դա պետք է ռոբոտներին բարձրացնի մարդկանց մակարդակին։ Մեծ Բրիտանիայի անվանի գիտական գործիչ Դեւիդ Քինգի ենթադրությամբ ռոբոտները մարդկանց հավասար իրավունքներ կստանան արդեն 2056 -ին։ Մասնավորապես նա վստահ է, որ ռոբոտները նույնիսկ նախագահական ընտրություններին քվեարկելու իրավունք կստանան։
Գիտնականներն այս թեմայով զեկույց են ներկայացրել գիտաֆանտաստիկ հարցերին նվիրված գիտաժողովի ժամանակ։ Նրանց զեկույցում խոսքը մարդկային բանականությանը մոտ բանականություն ստեղծելու հնարավորության մասին է։
Հետազոտողների խոսքով արհեստական ինտելեկտով ռոբոտները այսպես թե այնպես մոտ ապագայում կսկսեն հարց բարձրացնել իրենց իրավունքների մասին։
Մնում է հավելել, որ այս գաղափարը չի կարելի նոր համարել, քանի որ այն վաղուց է քննարկվում ու մատուցվում ֆանտաստիկ ֆիլմերի ռեժիսորների կողմից։

Британские футурологи из организаций «Outsights» и «Ipsos Mori» считают, что в ближайшем будущем права роботов с искусственным интеллектом приравняют к человеческим, передает Informing
По словам специалистов, именно это должно поднять машины на один уровень с человеком. По предположению высшего научного деятеля Великобритании Дэвида Кинга, роботы получат права, которые есть у людей, уже в 2056 году. В частности, он уверен, что машины смогут даже голосовать на президентских выборах.
С докладом на эту тему ученые выступили на конференции по научно-фантастическим вопросам. В их отчете речь идет о возможности создания разума, идентичного человеческому.
Как говорят исследователи, машины с искусственным интеллектом так или иначе, но в обозримом будущем зададутся вопросом о своих правах.
Остается добавить, что эту идею нельзя назвать в той или иной степени новой, поскольку она давно муссируется режиссерами фантастических кинолент.