Արցախում փետրվարի 20-ին կայանալիք Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի քարոզարշավը հունվարի 19–ից մեկնարկել է, սակայն կուսակցությունները դեռեւս շտաբներ ձեւավորելու փուլում են։
Այս պահին հայտնի է, որ քարոզարշավին ակտիվ պատրաստվում են խորհրդարանում ներկայացված 3 քաղաքական ուժ. «Ազգային վերածնունդ», «Ազատ հայրենիք» եւ Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունները։
NEWS.am-ի հետ զրույցում «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանի խոսքով՝ իրենք հունվարի 21–ին գործադիր մարմնի նիստ են հրավիրել, որի ժամանակ որոշում է կայացվել ձեւավորել Հանրաքվեի շտաբ՝ Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի դեմ քարոզչության համար:
«Մարտավարությունը դեռ չենք մշակել, այս պահին կարող եմ ասել, որ հանրահավաքներ չեն լինելու, քանի որ մեզ մոտ նույնիսկ խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունների ժամանակ նման հանրահավաքներ չեն լինում։ Արցախում քարոզարշավը յուրահատուկ բնույթ ունի, մարտավարությունը դեռ կմշակենք, մեծ ռեսուրսներ չունենք, փորձում ենք ռեսուրսներին համապատասխան, բայց հնարավորինս արդյունավետ քարոզչություն իրականացնել»,– ասաց նա՝ նշելով, որ շտաբի աշխատանքներն ինքն է համակարգելու։
Մյուս երկու ուժերը՝ «Ազատ հայրենիքն» եւ Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը քարոզելու են կողմ քվեարկել Սահմանադրական բարեփոխումներին։ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության անդամ Ռուդիկ Հյուսնունցի խոսքով, շուտով ստեղծվելու է շտաբ, որի աշխատանքները համակարգելու է Գագիկ Պետրոսյանը։
«Քարոզարշավը երկու կուսակցությունների նախագահները՝ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն ու Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն են իրականացնելու»,– ասաց նա։
Նշենք, որ հունվարի 17–ին, ԼՂՀ խորհրդարանը հաստատել է սահմանդրական բարեփոխումների փաթեթը 20 կողմ, 7 դեմ եւ 1 ձեռնպահ ձայներով: Կառավարման նախագահական մոդելին անցնելուն դեմ է ՀՅԴ–ն եւ Հայկ Խանումյանի կուսակցությունը։

В Карабахе 19 января стартовала агиткампания референдума по конституционным реформам, однако партии пока пребывают на этапе формирования штабов.
На этот момент известно, что в агиткампании намерены принять активное участие представленные в парламенте три политические силы: «Национальное возрождение», «Свободная родина» и Демократическая партия Арцаха.
Председатель партии «Национальное возрождение» Айк Ханумян в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am сообщил о том, что 21 января они созвали заседание исполнительного органа, во время которого было принято решение сформировать штаб референдума для агитации против проекта конституционных реформ.
«Мы пока не разработали тактику, но могу сказать, что митингов не будет, поскольку их у нас не бывает даже во время парламентских и президентских выборов. В Арцахе процесс агитации имеет своеобразный характер. А тактику мы еще разработаем, просто у нас нет ресурсов. Мы пытаемся организовать по возможности эффективную агитацию в соответствии с нашими ресурсами», - заявил Ханумян, при этом добавив, что работы штаба он будет координировать.
А вот две другие силы, «Свободная родина» и Демократическая партия Арцаха, будут агитировать за конституционные реформы. По словам члена партии «Свободная родина» Рудика Юснунца, скоро будет создан их штаб, работы которого будет координировать Гагик Петросян.
«Агитацию осуществят председатели двух партий – премьер-министр Араик Арутюнян и председатель Национального Собрания Ашот Гулян», - подчеркнул Юснунц.
Напомним, что 17 января парламент Нагорно-Карабахской Республики одобрил пакет конституционных изменений: 20 депутатов проголосовали «за» законопроект, 7 – «против»  и 1 парламентарий воздержался. Референдум намечен на 20 февраля текущего года.
Бако Саакян провел рабочее совещание с членами Координационного совета по конституционным реформам
Глава государства дал конкретные поручения по решению обсужденных вопросов в намеченные сроки и надлежащим образом…
У Бако Саакяна состоялось совещание по реализации конституционных реформ
При этом президент выразил уверенность в том, что будет проведена плодотворная работа и сделано все возможное для обеспечения реализации конституционных реформ и претворения Конституции в жизнь…