Հայաստանն ուզում է չեղարկել ԵՏՄ երկրների ապրանքների համար պետգնումների արտոնությունների մի մասը։ Պետգնումների կարգի մասին համապատասխան փոփոխությունները հավանություն են ստացել փետրվարի 9-ին կառավարության նիստում։
Հիմա ԵՏՄ երկրները պետական մրցույթներ կազմակերպելիս նախապատվությունը տալիս են տեղական ապրանքներին կամ ԵՏՄ ապրանքներին, եթե համանման ապրանքների եւ ծառայությունների տարբերությունը երրորդ երկրներից չի գերազանցում 15 տոկոսը։ Հայաստանն ուզում է չեղարկել այդ արտոնությունը 70 մլն դոլարից քիչ գնումների համար։

Армения хочет отменить часть преференций на госзакупках для товаров из стран ЕАЭС. Соответствующие изменения в порядке государственных закупок одобрены на заседании Правительства 9 февраля.
Сейчас страны ЕАЭС, организуя государственные тендеры, отдают предпочтение местным товарам или товарам из ЕАЭС, если разница с аналогичными товарами и услугами из третьих стран не превышает 15%. Армения хочет отменить эту преференцию для закупок менее 70 млн. драмов (около $145 тыс.). От закупок по рыночным ценам государство сэкономит средства, которые направит на стимулирование спроса у местных производителей, отмечается в письменном обосновании.