«Ժառանգություն» կուսակցության նախկին անդամ Զարուհի Փոստանջյանը պատրաստվում է նոր քաղաքական պլատֆորմ ձեւավորել։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 8–ին, հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց նա։
«Մի խումբ քաղաքացիների հետ նոր քաղաքական պլատֆորմ ենք հիմնում, որը կհամախմբի ողջ հայությանը։ Մեր հայրենակիցներն այսօր զրկված են իրենց քաղաքական իրավունքները լիարժեք օգտագործելուց եւ լիարժեք հնարավորություն չունեն մասնակցելու Հայաստանի քաղաքական կյանքին։ Այսօր շատ մարդիկ կան, որոնք չեն կարող մասնակցել ընտրություններին, քանի որ սփռված են ողջ աշխարհով մեկ եւ հետեւաբար, չեն կարող մասնակցել քվեարկության։ Ընտրական տեղամասեր բացվելու են միայն Հայաստանում, իսկ օտար երկրներում չկան»,– ասաց Զարուհի Փոստանջյանը։
Պատգամավորի խոսքով, շատ է խոսվում այն մասին, թե ինչպես ներգրավվել սփյուռքահայերին Հայաստանի զարգացման գործում, սակայն դրա համար չեն տրվում նրանց քաղաքական իրավունքներ. «Մինչդեռ քաղաքական ու քաղաքացիական իրավունքներն են այն հիմքը, որի միջոցով մեր հայրենակիցները ներդրումներ կկատարեն Հայաստանում եւ կնպաստեն մեր պետության զարգացմանը։ Այս բացն առկա է, եւ որեւիցե մեկը քաղաքական պլատֆորմ չի առարաջկել, այդ իսկ պատճառով նոր քաղաքական ուժի նախաձեռնող խումբը միտված է լինելու այս խնդրի լուծմանը»։
Նրա խոսքով, մարտի 15–ին տեղի է ունենալու այս նախաձեռնության առաջին համագումարը, որի ժամանակ էլ կհայաարարվի նոր քաղաքական ուժի անվանումն ու ծրագրային թեզերը։
Հիշեցնենք, որ Զարուհի Փոստանջյանը շաբաթներ առաջ դուրս է եկել «Ժառանգություն» կուսակցությունից, քանի որ այն միացավ Վարդան Օսկանյանի եւ Սեյրան Օհանյանի թիմին եւ ձեւավորեց դաշինք՝ առաջիկա ընտրություններին մասնակցելու համար։

YEREVAN. – Former member of Armenia’s opposition Heritage Party, MP Zaruhi Postanjyan, is going to form a new political platform; Postanjyan herself stated this at a press conference on Wednesday.
“We are founding a new political platform with a group of citizens, [and] which will consolidate all Armenians,” she said. “Today, our compatriots are deprived of the full use of their political rights, and they don’t have a full opportunity to participate in the political life of Armenia.
“Today, there are many people who can’t participate in elections, since they are scattered all over the world.”
In the MP’s words, even though a lot is said about how to engage Diaspora Armenians in the development of Armenia, the respective political rights are not given to them.
“For this reason, the initiative group of the new political force will aim to solve this problem,” she added.
In Zaruhi Postanjyan’s words, the inaugural congress of this initiative will be convened on March 15, during which the name and program of this new political force will be made public.