Մենք որպես ազգ կարող ենք հասնել հաջողության, եթե հաղթահարենք բոլոր դժվարությունները: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշել է IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
«Դրա համար պետք է միանանք Սփյուռքը եւ Հայաստանը: Մենք է միասին գործ անենք, որ Հայաստանը դառնա չքնաղ երկիր, զարգացումով եւ մեր հաջողությամբ ցույց տանք բոլորին եւ մեր հարեւաններին, որ իրենց ուզածը չի ստացվել, որ մենք մեր լուման ենք դնում աշխարհի զարգացման գործում: Մենք ամեն ինչ անում ենք, որ աշխարհը հիշելով այն ինչ տեղի  է ունեցել 102 տարի առաջ, նայելով մեզ հասկանա, որ մենք այն ազգն ենք, որ աշխարհին շատ բան ենք տալիս եւ տալու ենք, որ աշխարհի համար լինենք օրինակ վերածննդի»,-հայտարարեց Ռուբեն Վարդանյանը:
Դիտարկմանը, որ այսօր Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակը բարվոք չէ, նա արձագանքեց. «Մեր «Ավրորա» մրցանակը մարդկային, համամարդկային արժեքների մասին է, որ այդ արժեքների վրա հիմնված երկիր ստեղծենք: Այդ արժեքները բերելով որպես հիմք, կարող ենք փոխել եւ մեզ, եւ աշխարհը»:
Անդրադառնալով Հայաստանում համակարգային փոփոխություններին, նա ընդգծեց. «Ես լավատես եմ, մենք Նուբարի հետ 17 տարի առաջ ծրագրեր ենք սկսել, իմանալով, որ դա երկար ու դժվար ճանապարհ է, ուրիշ ճանապարհ չունենք, պետք է առաջ գնանք: Շատ հեշտ է ասել, թե ինչու չենք կարող անել, պետք է փորձենք: Շատ հեշտ է ասել` ինչու՞ չի ստացվել, ո՞վ է մեղավոր, լավ անելը դժվար բան է, բայց պիտի անենք»:
Նշենք, որ ապրիլի 24-ին ամբողջ աշխարհի հայերը, համաշխարհային հանրության առաջադեմ մասը հիշում են 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության զոհերին։ Վաղ առավոտից հազարավոր մարդիկ՝ Հայաստանի բնակիչներ ու հյուրեր, երկրի ղեկավարությունը, քաղաքական կուսակցությունների ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, դիվանագիտական կորպուսի անդամներ գնում են դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, որը կառուցվել է Երեւանում, Ծիծեռնակաբերդում, 1967 թվականին։
Հուշահամալիրի կենտրոնական մաս տանող արահետի երկայնքով 100 մետրանոց բազալտե պատ է կառուցվել, որտեղ քաղաքների ու վայրերի անուններն են, որոնցում տեղի են ունեցել հայերի կոտորածները։ Կառուցվել է նաեւ 40 մետր երկարությամբ սյունը։ Այն երկու մասի է «բաժանված», ինչը խորհրդանշում է հայրենիքն ու հայկական սփյուռքը՝ ցրված ամբողջ աշխարհում։ Հայկական սփյուռքը եւս Ցեղասպանության հետեւանք է։
Ամբողջ ճանապարհին մինչ Անմար կրակ, որը վառվում է 12 բազալտե սյուների մեջտեղում, սգո երաժշտություն է լսվում։ Հավերժական կրակի մոտ մարդիկ ծաղիկներ են դնում եւ գլուխ խոնարհում՝ ի հիշատակ 1,5 միլիոն անմեղ զոհերի, ովքեր զոհվել են 20-րդ դարասկզբին Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության ժամանակ։
Հուշահամալիրի արահետում հարյուրավոր ծառեր են աճում։ Դրանք տնկել են նաեւ տարբեր երկրների պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարներ, հասարակական գործիչներ։
Հուշամալիրի վերջին կառուցված շինությունն այգու մյուս ծայրին գտնվող ցեղասպանության թանգարանն է, որը բացվել է 1995 թվականին։ Ըստ ճարտարապետների՝ գրեթե ամբողջությամբ գետնի տակ գնվող թանգարանի շենքը նման է դամբարանի, որտեղ հայտնվում են այցելուները, իսկ ներսում գտնվող կլոր կառույցը դժոխքի պտույտն է։

Мы все делаем для того, чтобы мир, помня события 102-летней давности, смотря на нас, понимал, что мы та нация, которая много чего дает миру и будет давать, чтобы быть примером возрождения. Об этом в беседе с журналистами у мемориального комплекса памяти жертв Геноцида армян «Цицернакаберд» заявил 24 апреля соучредитель Фонда IDeA Рубен Варданян.
«Для этого нужно объединить Армению и диаспору. Нужно работать вместе, чтобы Армения стала восхитительной страной. Развитием и нашими успехами покажем и всем нашим соседям: то, что они хотели, не получилось, мы вносим свой вклад в дело развития мира. Мы все делаем для того, чтобы мир, помня события 102-летней давности, смотря на нас, понимал, что мы та нация, которая много чего дает миру и будет давать, чтобы быть примером возрождения», - сказал Варданян.
В ответ на замечание о том, что сегодня состояние дел с правами человека в Армении неудовлетворительное, он подчеркнул: «Наша премия «Аврора» посвящена общечеловеческим ценностям, именно на основе этих ценностей создадим страну. Заложив эти ценности в качестве основы, мы можем изменить и нас, и мир».
А говоря о системных изменениях в Армении, Рубен Варданян подчеркнул: «Я – оптимист. Мы вместе с Нубаром 17 лет назад начали программы, понимая, что это будет долгий и трудный путь, но другого пути просто нет, нужно идти вперед. Легко говорить: почему не делаем, но нужно пробовать. Легко спрашивать: почему не получилось, кто виноват? Это трудный процесс, но всего нужно добиваться».
24 апреля армяне всего мира и прогрессивная часть мирового сообщества вспоминают жертв первого Геноцида 20-го века. С раннего утра тысячи людей - жители Армении и гости, руководство страны, представители политический партий и общественных организаций, члены дипломатического корпуса - идут к Мемориальному комплексу памяти жертв Геноцида армян, который был возведен на холме Цицернакаберд в Ереване в 1967 году.
Вдоль аллеи, ведущей к центральной части мемориального комплекса, выстроена 100-метровая базальтовая стена с названиями местностей и городов, где была осуществлена резня армян. Рядом также расположен 40-метровый шпиль, символизирующий возрождение армянского народа. Он расколот надвое: это символ родины и армянской диаспоры, рассеянной по всем континентам. Появление многочисленной диаспоры стало последствием Геноцида.
На всем пути от подножия холма до Вечного огня, который горит посреди 12 склоненных базальтовых плит, звучит скорбная музыка. У Вечного огня люди складывают цветы и склоняют головы в знак памяти о 1,5 миллиона безвинных жертв, погибших во время Геноцида армян в Турции в начале 20-го века.
На Аллее памяти Мемориала растут сотни деревьев, посаженных, в том числе, главами государств и правительств, государственными и общественными деятелями разных стран.