«Այն մարդիկ, ում ուղեղը կրիոգենային սառեցման է ենթարկվել, կարող են «արթնացվել» ոչ ուշ, քան երեք երեք տարի անց», հայտնել է իտալացի վիրաբույժ-նորարարը, գրում է Սառա Նեփթոնը բրիտանական The Telegraph պարբերականում։ Պրոֆեսոր Սերջո Կանավերոն, Տուրինի նեյրոմոդուլյացիայի առաջադեմ խմբի տնօրենը, մտադիր է մարդու գլխի պատվաստումը անցկացնել ոչ ուշ քան 10 ամիս հետո, իսկ հետո նա ուզում է իրականացնել ուղեղի փորձնական փոխպատվաստում։
«Եթե այդ բուժակարգը անվտանգ ստացվի, նա ենթադրում է, որ սառեցված ուղեղը կարող է հալեցվել ու տեղադրվել դոնորական մարմնի մեջ»,- ասվում է հոդվածում։ Լրագրողը պարզաբանում է, որ «մահամերձ կամ կաթվածահար հարյուրավոր մարդիկ իրենց մարմինը կամ ուղեղը կրիոգենային պահպանման են հանձնում, հույս ունենալով, որ բժշկությունը կկարողանա ապագայում վերակենդանացնել իրենց ու բուժել»։
Կանավերոն գերմանական Ooom ամսագրին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ ուղեղի փոխպատվաստումը ունի շատ առավելություններ, այդ օրգանը «չեզոք» է ու դրա համար էլ չի առաջացնում իմունիտետի արձագանքներ, հետեւաբար նաեւ օրգանի մերժման խնդիրներ, հայտնում է հեղինակը։ «Սակայն կարող է խնդրահարույց լինել այն, որ ձեր սկզբնական մարմնական պատյանից այլեւս ոչինչ նախկինը չի մնա,- հավելել է վիրաբույժը,- Ձեր գլուխը իր տեղում չի լինի՝ չէ՞ որ ձեր ուղեղը փոխպատվաստելու են լրիվ այլ գանգատուփի մեջ։ Սա ստեղծում է նոր իրավիճակ, որը իհարկե հեշտ չի լինի»։
Բրիտանական գիտնականները թերահավատորեն են վերաբերում սառեցումից հետո ուղեղի նման բարդ օրգանի ամբողջական վերականգնման հնարավորությանը։ Պրոֆեսոր Կլայվ Կոհենը ասել է «Երբ կաթնասունների ուղեղը զրոյից ցածր ջերմաստիճանի մեջ է պահվում, այն անդառնալի վնաս է կրում։ Կրիոգենային ընկերությունները անպատասխանատու են վերաբերվում՝ խրախուսելով մարդկանց ինքնախաբեությունը»։
Կանավերոն գլխի փոխպատվաստման տեխնոլոգիան մշակում է չինացի բժիշկների թիմի հետ միասին։ Չնայած ռուս ծրագրավորող Վալերի Սպիրիդոնովը պատրաստակամություն է հայտնել դառնալ գխի փոխպատվաստման վիրահատության ենթարկված առաջին հիվանդը, թիմը հայտնել է, որ ամենայն հավանականությամբ առաջին փորձարկման համար կընտրվի չինացի, քանի որ չինացու դոնորական մարմին գտնելը ավելի հեշտ է։ Նեփթոնը հիշեցնում է, որ անցած տարի թիմը հայտնել էր կապիկի գլխի հաջող փոխպատվաստման մասին ու հրապարակել բուժակարգի լուսանկարները։
Կանավերոյի խոսքով, եթե մարդկային գլխի փոխպատվաստումը կայանա, դա կարող է կարեւոր նշանակություն ունենալ մարդկային գիտակցության ու նույնիսկ կրոնի համար։ «Եթե մենք կարողանանք ապացուցել, որ մեր ուղեղը չի ծնում գիտակցությունը, կրոնները մեկընդմիշտ կվերանան։ Դրանց կարիքն այլեւս չի լինի, քանի որ մարդիկ այլեւս չեն վախենա մահից»,- կարծում է իտալացի վիրաբույժը։

«Люди, мозг которых был подвергнут криогенной заморозке, могут быть «разбужены» не позднее, чем через три года, заявил итальянский хирург-новатор», - пишет Сара Нэптон в британском издании The Telegraph. Профессор Серджо Канаверо, директор Туринской передовой группы нейромодуляции (Turin Advanced Neuromodulation Group), собирается провести первую пересадку человеческой головы не позднее, чем через 10 месяцев, а затем он хочет начать делать пробную пересадку мозга, передает Informing.
«Если эта процедура окажется безопасной, он полагает, что замороженный мозг может быть разморожен и помещен в донорское тело», - говорится в статье. Журналистка поясняет, что «сотни людей, которые находятся при смерти или парализованы, распоряжаются передать свое тело или мозг на криогенное сохранение, надеясь, что медицина сможет воскресить их и вылечить».
Канаверо заявил в интервью немецкому журналу Ooom, что пересадка мозга имеет много преимуществ, так этот орган «нейтрален» и поэтому практически не вызывает реакции иммунитета, а значит и проблемы отторжения органа, передает автор. «Однако может оказаться проблематичным то, что ничего в вашей первоначальной телесной оболочке не останется прежним, - добавил хирург. - Вашей головы не будет на месте - ведь ваш мозг пересадят в абсолютно другую черепную коробку. Это создает новую ситуацию, которая, конечно, будет непростой».
Британские ученые, продолжает журналистка, скептически смотрят на возможность полного восстановления столь сложного органа, как мозг, после заморозки. Так, Клайв Коэн, профессор в области нейронаук из King's College в Лондоне сказал в беседе с автором: «Когда мозг млекопитающих помещают в температурные условия ниже нуля, ему наносится необратимый ущерб. Поощрение самообмана криогенными компаниями – безответственно».
Корреспондент сообщает, что Канаверо работает над технологией пересадки головы вместе с китайской командой врачей под руководством доктора Сяопина Рена из Харбинского медицинского центра. Хотя российский программист Валерий Спиридонов, у которого СМА, вызвался стать первым пациентом на операции по пересадке головы, команда заявила, что скорее первое испытание пройдет на китайце, так как будет больше шансов найти китайское донорское тело, говорится в статье. Нэптон напоминает, что в прошлом году команда заявила об успешной пересадке головы обезьяне и опубликовала снимки процедуры.
По словам Канаверо, если пересадка человеческой головы состоится, это может иметь существенные последствия для человеческого сознания и даже религии. «Если мы сможем доказать, что наш мозг не порождает сознание, религии будут уничтожены навсегда. В них больше не будет нужды, так как людям больше не придется бояться смерти», - заявил итальянский хирург.