Դոնալդ Թրամփի կողմնակիցներից շատերը կանխատեսում են անկարգություններ, եթե ամերիկյան իսթեբլիշմենթը իմփիչմենթի միջոցով գահընկեց անի Թրամփին, ասվում է Frankfurter Allgemein-ի քաղաքական տեսաբան Օլիվեր Գեորգիի հոդվածում։
«Կոռումպացված վերնախավի» նկատմամբ ամերիկացի աջերի բարկությունը միշտ էլ մեծ է եղել, բայց հիմա, երբ Դոնալդ Թրամփը խնդիրներ ունի ու «իմփիչմենթ» բառն ավելի հաճախ է սկսել հնչել՝  այդ բարկությունը սահմաններ չունի։ «Նրանք ուզում են հեռացնել Թրամփին, ինչ էլ որ դա արժենա»,- ասում էր դավադրության տեսությունների հայտնի ամերիկացի հետեւորդ Փոլ Ջոզեֆ Ուոթսոնը infowars.com կայքում հրապարակված տեսանյութում։ «Այս ամռանը իրավիճակը կարող է իսկապես պայթյունավտանգ լինել։ Իսկ դեպի իմփիչմենթ ուղին տանում է դեպի պատերազմ՝ կամ ԱՄՆ սահմաններից դուրս, կամ մեր փողոցներում,- ասում էր Ուոթսոնը։ Թրամփը, ըստ նրա, երկու տարբերակ ունի․ «Կամ վարչակազմը մաքրի  «հինգերորդ շարասյան» ներկայացուցիչներից ու ամբողջովին փոխի իր թիմը, որպեսզի վերտ տա այդ «պետությանը պետության մեջ»․ որը նրան պատերազմ է հայտարարել։ Կամ էլ պատրաստվի պատերազմի»։
infowars.com կայքի ղեկավարը ռադիոհաղորդավար Աելքս Ջոունսն է, ու միայն անցած ամիս, տարբեր գնահատականներով, կայքի լսարանը կազմել է ավելի քան 5 մլն ընթերցող։ Բացի դրանից Alex Jones Show ամենօրյա հաղորդումը, որի հաղորդավարը բարկությունը թափում է դեմոկրատների, կոռումպացված վերնախավի ու նույնասեռականների վրա, հեռարձակվում է ավելի քան հարյուր ռադիոկայաններով՝ ամբողջ երկրով մեկ, ասում է հոդվածագիրը։
Թե որքանով խորն է Թրամփի կողմնակիցների ու նրա հակառակորդների միջեւ խզումը ՝ անցած շաբաթ տեսանելի դարձավ Breitbart աջ լրատվական պորտալում, շարունակում է Գեորգին։ «Իմփիչմենթի մասին իր հայտարարություններով քաղաքական իսթեբլիշմենթը հայտարարում է պատերազմ Թրամփի ընտրողներին»,- գրել է մեկնաբան Ջոել Փոլակը կայքում, որը Alt Right շարժման հիմնական հեռարձակող մարմինն է։ Վերջինս էլ , ի դեպ, նախկինում ղեկավարում էր Թրամփի գլխավոր ստրատեգ Սթիվ Բեննոնը։
«Դոնալդ Թրամփի իմփիչմենթը, որքան էլ որ այն ցանկալի լինի բազմաթիվ ամերիկացիների համար, ավելի կխորացնի ամերիկյան հասարակության պառակտումը»,- ամփոփում է հեղինակը։

Многие сторонники Дональда Трампа прогнозируют беспорядки, в случае если американский «истеблишмент» свергнет Трампа через процедуру импичмента, говорится в материале политического обозревателя Frankfurter Allgemeine Оливера Георги, передает Инопресса
Гнев американских правых на «коррумпированную элиту» всегда был велик - но теперь, когда у Дональда Трампа начались проблемы и все чаще стало слышаться слово  «импичмент», этот гнев не знает границ. «Они хотят убрать Трампа, чего бы это ни стоило Америке», - сокрушался на этой неделе известный американский приверженец теорий заговора Пол Джозеф Уотсон в видео на сайте infowars.com. «Этим летом ситуация может стать по-настоящему взрывоопасной. А путь к импичменту приведет к войне - либо за пределами США, либо на наших улицах», - заявил Уотсон. У Трампа, считает он, есть только два варианта: «Либо он чистит администрацию от представителей "пятой колонны" и полностью меняет свою команду, чтобы остановить это "государство в государстве", которое объявило ему войну. Либо случится война».
Сайтом infowars.com управляет радиоведущий Алекс Джоунс, и только за прошлый месяц, по различным оценкам, аудитория сайта составила свыше 5 млн читателей. К тому же ежедневная радиопередача Alex Jones Show, в которой ведущий изливает злость на демократов, коррумпированную элиту и гомосексуалистов, транслируется более чем сотней радиостанций по всей стране, сообщает автор статьи.
Насколько глубок разрыв между сторонниками Трампа и его противниками, на прошлой неделе можно было увидеть на правом новостном портале Breitbart, продолжает Георги. «Своими заявлениями про импичмент политический истеблишмент объявляет войну избирателям Трампа», - написал комментатор Джоел Поллак на сайте, который является главным вещательным органом движения Alt Right. Последним, между прочим, раньше руководил главный стратег Трампа Стив Бэннон.
«Импичмент Дональда Трампа, как бы его ни жаждали многие американцы, еще сильнее усугубит раскол американского общества», - подытоживает автор.