Կառավարությունը ցանկանում է արտահանումն ավելացնել ՀՆԱ-ի մինչեւ 40-45 տոկոսով: Այս մասին նշված է կառավարության ծրագրում, որին հունիսի 22-ին ԱԺ-ն  հավանություն տվեց:
Դրանից զատ, առաջարվում է աղքատությունը կրճատել 12 տոկոսային կետով (հիմա մոտ 30 տոկոս է): Առաջարկվում է 5 տարում նվազագույն աշխատավարձը միայն 25 տոկոսով ավելացնել:
Առաջարկվում է մինչեւ 2020 թվականի վերջը ներդնել իրավաբանական իրավական օգնության ընթացակարգ:
Ծրագրվում է մինչեւ 2018 թվականի վերջը կառուցել երկրում առաջին խոշոր արեւային կայանը` 55 մՎտ հզորությամբ:
2017-2022 թվականներին կառաջակվի սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկեր տրամադրել: Մինչեւ 2017-ի վերջը ծրագրվում է տարեկան 5 տոկոսով մոտ 7 մլրդ դրամի (14,5 մլն դոլար) վարկեր տրամադրել:
Մինչեւ 2020-ի վերջը ծրագրվում է ընդլայնել թռիչքների աշխարհագրությունը, բանակցություններ վարել բյուջետային նոր ավիաընկերությունների հետ: Մինչեւ 2018-ի վերջը կառավարությունը կպատրաստի փոքր ավիացիայի զարգացման հիմքերը:

YEREVAN. – The Armenian government wants to increase exports from 17 to 40 -45% of GDP. This is stated in the program of the Armenian government, approved by the parliament on June 22.
In addition, poverty is proposed to be reduced by 12 % ( present figure is 30%), while the minimum wage is expected to increase by only 25% in the next five years.
By the end of 2020, the government offers to introduce procedures for legal assistance.
According to the action plan, the first large solar power station with a capacity of 55 MW will be built by 2018.
In 2017 - 2022 the government will continue to issue preferential agricultural loans to residents of border villages. By the end of 2017, it is planned to issue about 7 billion drams ($ 14.5 million) under 5% per annum.
It is also planned to hold negotiations with new budget airlines and to prepare background for the development of small aviation.