2016-ին Հայաստանի կուտակային կենսաթոշակային հիմնադրամները 13․4 մլրդ դրամով կամ էլ 23 տոկոսով շատ սոցիալական նպատակային վճարներ են հավաքել, քան 2015-ին։ Այս մասին ասվում է 2016-ի բյուջեի կատարման մաիսն հաշվետվությունում, որի մասին լսումները անցնում են մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովներում։
Դա կապակցված է վճարողների թվի աճի, նաեւ միջին ամսական աշխատավարձի աճի հետ ( 2016-ին այն աճել է 1․7 տոկոսով)։ Աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը քննարկումների ժամանակ հայտնել ,է որ հիմա երկու մասնավոր հիմնադրամներ կառավարում են ավելի քան 60 մլրդ դրամ գումար։
Ավելի վաղ նախատեսված էր, որ պետական ոլորտի աշխատակիցների համար (1974 թ․ կամ ավելի շուտ ծնվածների) կենսաթոշակային բարեփոխումը ուժի մեջ է մտնելու 2014-ի հուլիսի 1-ից, իսկ մասնավոր ոլորտի համար (նույն տարիքի աշխատակիցների համար)՝ երեք տարի հետ, 2017-ի հուլիսի 1-ից։ Հետագայում այդ ժամկետը երկարացվել է մինչեւ 2018-ի հունվարի 1-ը, հետո եւս կես տարով՝ մինչեւ 2018-ի հուլիսի 1-ը։

In 2016, the collected targeted social payments in the funded pension funds amounted to 13.4 billion AMD or 23 percent more than in 2015, as per the report of the 2016 State Budget performance of Armenia, which is being discussed in the standing parliamentary committees.
This has to do with the number of taxpayers, as well as the average monthly salary (in 2016 it grew by 1.7%). During the discussion, Minister of Labor and Social Affairs of Armenia Artem Asatryan stated that currently two private funds manage an amount of over 60 billion AMD (approx. $125 mln).
It was earlier stipulated that for the state officials (born in 1974 and younger) the funded pension should enter into force starting from 1 July 2014, whereas for the private sector—in three years, starting from 1 July 2017. This deadline was later extended till 1 January 2018, and then for another half year, till 1 July 2018.