Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները ընդունել են, որ «Միացյալ Թագավորության յուրաքանչյուր մեծ քաղաքում» բարգավաճում է ստրկությունը ու մարդկանց առեւտուրը, հայտնում է The Independent-ը։
Բրիտանիայի հանցավորության դեմ պայքարի ազգային գործակալությունը հրապարակել է զեկույց, որում հայտնել է, որ հիմա ստրկությունը ավելի շատ է տարածված, քան  ենթադրվում էր։
«Տարեցտարի ավելի շատ երեխաներ ու մեծահասակներ են դառնում շահագործման ու անարգանքի աննախադեպ ձեւերի օբյեկտներ»,- նշել են մարդկանց առեւտրի զոհերի բացահայտման կազմակերպությունից։
Նշում են, որ հիմա ամբողջ երկրում ոստիկանները հարյուրավոր գործողություններ են իրականացնում՝ նման դեպքեր բացահայտելու համար։ Մարդկանց առեւտրի օբյեկտներ են հաճախ դառնում 12-ամյա երեխաներ, որոնց վաճառում են Միացյալ Թագավարությունում։
Եվ այսպես, մայիս- հունիս ամիսներից Միացյալ Թագավորությունում իրականացվել է 111 կալանավորում՝ մարդկանց առեւտրի մեջ կասկածանքով, 130 մարդ նորից ազատության մեջ է հայտնվել։ Մարդկանց պահում էին սեռական ու աշխատանքային ստրկության մեջ։

Власти Великобритании признали, что в «каждом большом городе Соединенного Королевства» процветает рабство и торговля людьми, передает Lenta со ссылкой на The Independent.
Британское национальное агентство по борьбе с преступностью опубликовало доклад, в котором сообщило, что «в настоящее время рабство распространено гораздо сильнее, чем предполагалось ранее».
«С каждым годом все больше детей и взрослых становятся объектами неслыханных форм эксплуатации и надругательств», — отметили в организации по выявлению жертв торговли людьми.
Отмечается, что в настоящее время полицейские по всей стране проводят сотни рейдов по выявлению подобных случаев. Зачастую объектами торговли людьми становятся 12-летние дети, которых продают в Соединенное Королевство из континентальной Европы.
Так, с мая по июнь этого года в Соединенном Королевстве было произведено 111 арестов по подозрению в торговле людьми, 130 человек снова оказались на свободе. Людей держали в сексуальном и трудовом рабстве.