Հայաստանում անհրաժեշտ է «Մերժված հուշարձանների» թանգարան ստեղծել։ Օգոստոսի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց գրող-հրապարակախոս Մերուժան Տեր-Գուլանյանը։
Նրա խոսքով՝ Երեւանի սահմաններից դուրս պետք է տարածք հատկացնել, որտեղ կտեղափոխվեն բոլոր անպիտան հուշարձանները, ներառյալ՝ խորհրդային առաջնորդներին նվիրվածները։
«Գիտե՞ք, որքան զբոսաշրջիկներ դա կներգրավի։ Բոլորս կգնանք հայացք նետելու այդ մարդկանց հուշարձաններին։  Ճիշտ է, այժմ ես չգիտեմ, թե որտեղ է Ստալինի հուշարձանը, սակայն հաստատ գիտեմ, թե որտեղ է Լենինի հուշարձանը»,- նշեց հրապարակախոսը։

В Армении необходимо создать музей «Отверженных памятников». Такое мнение на встрече с журналистами 23 августа высказал писатель-публицист Меружан Тер-Гуланян.
По его словам, за пределами Еревана необходимо выделить территорию, куда будут свозиться все ненужные памятники в Армении, в числе которых будут и памятники, посвященные советским вождям.
«Знаете, сколько туристов это привлечет? Мы все пойдем поглазеть на памятники этим людям. Правда, я не знаю, где сейчас находится памятник Сталину, ну где находится памятник Ленину, я знаю точно»,- отметил публицист.