Հաջորդ տարի Դիարբեքիրում կայանալիք Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու բացման ժամանակ թուրքերը կկազմակերպեն ճիշտ այնպիսի շոու, ինչպիսին կազմակերպեցին Աղթամարի Սուրբ Խաչի պատարագի դեպքում։ Այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կանխատեսմամբ հանդես եկավ  թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը։
«Կրկին շոու կկազմակերպվի։ Եկեղեցու մասին ռեպորտաժներ կցուցադրվեն CNN  եւ այլ հեղինակավոր հեռուստաընկերություններով։ Սուրբ Կիրակոսի բացումը լայնորեն կլուսաբանվի, մանավանդ այն պատճառով, որ տարիներ առաջ այդ սրբավայրը քուրդ թմրամոլների հավաքատեղի էր։ Ճիշտ է, վերաբացումից հետո եկեղեցին կգործի որպես հոգեւոր երաժշտության համերգասրահ, սակայն փաստը, որ հայկական եկեղեցի է վերանորոգվում, արդեն իսկ լավ է»,- նշեց Շաքարյանը։
Անդրադառնալով Աղթամարի Սուրբ Խաչի պատարագին՝ թուրքագետն ասաց, որ իր կարծիքով, այն ժամանակ Հայաստանը պետք է Թուրքիա ուղարկեր անգլերենին փայլուն տիրապետող, 30-50 հոգուց բաղկացած պատմաբանների եւ վերլուծաբանների մի խումբ, որն էլ կմասնակցեր թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդումներին եւ կներկայացներ հայկական կողմի տեսակետը։ «Իհարկե, վարչապետի եւ Մշակույթի նախարարի մակարդակով ներկայացվածություն հարկավոր չէր, պարզապես եթե թուրքերը շոու էին կազմակերպում, մենք եւս պետք է մասնակցեինք այդ շուուին։ Եթե խաղի մեջ չես, դրա կանոնները քո դեմ են»,- բացատրեց Արտակ Շաքարյանը:
Նշենք, որ Վանի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում գրեթե հարյուրամյա դադարից հետո Սուրբ Խաչ եկեղեցում պատարագ մատուցվեց 2010-ի սեպտեմբերի 19-ին։

Turkish authorities will again make a show of the opening of Surb Giragos church in Diyarbakir next year as they did in Surb Khach (Saint Cross) Church on Akhtamar Island, on September 19, expert in Turkic studies Artak Shakaryan told the reporters on December 6.
“Another show will be staged.  The opening of the church will be covered by the mainstream media, particularly due to the fact that the holy place had turned into a gathering place for drug addicts several years ago. Certainly, after reopening the church will become a sacred music concert hall. However, the fact an Armenian church is being repaired is positive,” he said.
Referring to the liturgy in Surb Khach Church, Shakaryan stressed Armenia should have sent a group of 30-50 historians and analysts, speaking fluent English to participate in Turkish TV programs and present the Armenian side’s standpoints.
“Certainly, the presence of Armenian Prime Minister or Culture Minister would have been unnecessary. However, if Turks organize a show, Armenians should also  attend it. If you are out of the game, rules are against you,” Shakaryan emphasized.