Հաջորդ տարի Դիարբեքիրում կայանալիք Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու բացման ժամանակ թուրքերը կկազմակերպեն ճիշտ այնպիսի շոու, ինչպիսին կազմակերպեցին Աղթամարի Սուրբ Խաչի պատարագի դեպքում։ Այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կանխատեսմամբ հանդես եկավ  թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը։
«Կրկին շոու կկազմակերպվի։ Եկեղեցու մասին ռեպորտաժներ կցուցադրվեն CNN  եւ այլ հեղինակավոր հեռուստաընկերություններով։ Սուրբ Կիրակոսի բացումը լայնորեն կլուսաբանվի, մանավանդ այն պատճառով, որ տարիներ առաջ այդ սրբավայրը քուրդ թմրամոլների հավաքատեղի էր։ Ճիշտ է, վերաբացումից հետո եկեղեցին կգործի որպես հոգեւոր երաժշտության համերգասրահ, սակայն փաստը, որ հայկական եկեղեցի է վերանորոգվում, արդեն իսկ լավ է»,- նշեց Շաքարյանը։
Անդրադառնալով Աղթամարի Սուրբ Խաչի պատարագին՝ թուրքագետն ասաց, որ իր կարծիքով, այն ժամանակ Հայաստանը պետք է Թուրքիա ուղարկեր անգլերենին փայլուն տիրապետող, 30-50 հոգուց բաղկացած պատմաբանների եւ վերլուծաբանների մի խումբ, որն էլ կմասնակցեր թուրքական լրատվամիջոցների հաղորդումներին եւ կներկայացներ հայկական կողմի տեսակետը։ «Իհարկե, վարչապետի եւ Մշակույթի նախարարի մակարդակով ներկայացվածություն հարկավոր չէր, պարզապես եթե թուրքերը շոու էին կազմակերպում, մենք եւս պետք է մասնակցեինք այդ շուուին։ Եթե խաղի մեջ չես, դրա կանոնները քո դեմ են»,- բացատրեց Արտակ Շաքարյանը:
Նշենք, որ Վանի Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում գրեթե հարյուրամյա դադարից հետո Սուրբ Խաչ եկեղեցում պատարագ մատուցվեց 2010-ի սեպտեմբերի 19-ին։

В будущем году на предстоящем открытии церкви Сурб Киракос в Диарбекире турки организуют точно такое же шоу, какое организовали во время проведения литургии в церкви Сурб Хач на острове Ахтамар. Об этом на встрече с журналистами 6 декабря заявил тюрколог Артак Шакарян.
«Вновь будет организовано шоу. Репортажи о церкви будут показаны по CNN  и другим авторитетным телеканалам. Открытие Святого Киракоса будет широко освящено в СМИ, в особенности из-за того, что эта святыня ранее служила притоном для наркоманов. Правда, после открытия церковь будет служить в качестве концертного зала духовной музыки, однако, сам факт того, что отреставрирована армянская церковь, уже хорошо», - отметил Шакарян.
Касаясь литургии в церкви Сурб Хач на острове Ахтамар, тюрколог отметил, что тогда Армения должна была отправить в Турцию группу, состоящую из 30-50 аналитиков и историков, прекрасно владеющих английским языком, которые приняли бы участие в программах турецких СМИ и представили бы точку зрения армянской стороны.
«Конечно, не надо было участия на уровне премьер-министра или министра культуры, однако, если турки организовали шоу, мы должны были принять участие в нем. Если ты вне игры, то правила работают против тебя», - объяснил Шакарян.
Напомним, что после 100-летнего перерыва в церкви Сурб Хач на острове Ахтамар 19 сентября 2010 года была совершена литургия.