Հյուսիսային Կորեայի շուրջ իրավիճակը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, եւ ԵՄ-ում երբեք չեն խոսում երկրների կործանման մասին: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Մոգերինին նշել է, որ Հյուսիսային Կորեայի միջուկային ծրագրի խնդիրը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: «Դա պետք է կարգավորվի խաղաղ, խաղաղ ճանապարհով, քանի որ մենք երբեք չենք խոսում երկրների կործանման մասին»,- ասել է նա:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՄԱԿ-ի ամիբիոնից ելույթ ունենալիս հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն այլ ելք չունի, քան Հյուսիսային Կորեայի ոչնչացումը, եթե այն սպառնա Միացյալ Նահանգներին:

Ситуация вокруг КНДР должна решаться исключительно мирным путём, и в ЕС никогда не говорят о разрушении стран. Об этом заявила глава дипломатии ЕС Федерика Могерини, передает РИА Новости
Могерини со своей стороны заявила, что проблема вокруг ядерной программы КНДР должна решаться исключительно мирным способом. «Это должно решаться мирным, мирным путём, поскольку мы никогда не говорим о разрушении стран», — сказала она.
Ранее американский президент Дональд Трамп, выступая с трибуны ООН, заявил, что США не останется ничего другого, кроме как уничтожить КНДР, если она будет угрожать Соединенным Штатам.