Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի գխավոր վարչությունը առայժմ չի մեկնաբանում «ՎԻՄ Ավիա» ընկերության հետ կապված իրավիճակը:
Ի պատասխան NEWS.am-ի հարցին՝ ՔԱԳՎ-ից նշեցին, որ իրավիճակին տեղյակ են, սակայն առայժմ գնահատական տալուց զերծ կմնան:
Ընկերության մենեջերը, որը հրաժարվեց ներկայանալ, հաստատեց, որ այսօր Մոսկվա չվերթը 4 ժամով ուշացել է: Միաժամանակ ընկերության ներկայացուցիչը հավաստիացրեց, որ հայկական շուկան լավ վիճակում է: «Չվերթներն իրականացվում են կանոնավոր: Չեղարկված չվերթներ չկան»,- հավաստիացրեց նա:
«ՌԻԱ Նովոստի»-ն հայտնել էր, որ «Ռոսավիացիան» «ՎԻՄ Ավիայում» արտապլանային ստուգում է անցկացնում, որը վերջին շրջանում զանգվածաբար չվերթներն ուշացնում է: Ավիափոխադրողի չվերթների երկարատեւ ուշացումները սկսվել են դեռեւս ամռանը: Հիմա դրանք այնպիսի չափերի են հասել, որ ՌԴ Տրանսպորտի նախարարության եւ «Ռոսավիացիայի» միջամտության անրաժեշտություն է առաջացել: Ստուգումներ են սկսել նաեւ դատախազությունը եւ Քննչական կոմիտեն: Գլխավոր դատախազությունից հայտնել են, որ ավիաընկերությունը 2017 թվականի սկզբից ուշացրել է իր չվերթների մոտ 12 տոկոսը: «Ռոսավիացիայի» տվյալներով՝ «Դոմոդեդովոյից» թռիչքների խնդիրները կապված են վառելանյութի լիցքավորման ընկերություններին ունեցած պարտքերով:

ГУГА Армении пока не комментирует ситуацию с компанией «ВИМ Авиа».
На запрос Новости Армении – NEWS.am в ГУГА отметили, что в курсе ситуации, однако пока воздерживаются от оценок.
В самой компании менеджер, отказавшаяся сообщить имя, подтвердила, что сегодня был задержан рейс в Москву на 4 часа. В то же время, представитель компании заверила, что армянский рынок находится в лучшем состоянии. «Рейсы регулярно выполняются. Отмененных рейсов нет», - заверил представитель компании.
По сообщению РИА Новости, Росавиация проводит внеплановую проверку авиакомпании «ВИМ-Авиа», которая в последнее время массово задерживает рейсы. Длительные задержки вылета рейсов перевозчика начались еще летом. Сейчас они достигли такого масштаба, что потребовалось вмешательство Минтранса и Росавиации. Проверку также начали прокуратура и Следственный комитет. Как сообщили в Генпрокуратуре, авиакомпания с начала 2017 года задержала около 12% своих рейсов. По данным Росавиации, проблемы с вылетами из «Домодедово» связаны с долгами перед топливно-заправочными организациями.