Երեւանի «Իրական դպրոց» փորձարարական ուսումնարանի աշակերտները արեւային պանելներով ավիամոդել են հավաքում: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց դպրոցի մանկավարժ Ստեփան Թորոյանը:
Դպրոցում (ըստ կարգավիճակի՝ պրոֆտեխուսումնարան) ամենից առաջ ինքնուրույնություն են սովորեցնում: DigiTec տեխնոլոգիական ցուցահանդեսում աշակերտներին տաղավար էր տրամադրվել, որտեղ նրանք վրան ցուցադրեցին, քնապարկ եւ աթոռի մի քանի տեսակներ: Դրանց թվում կային ե՛ւ փայտե, ե՛ւ «էկոլոգիական» կանաչ փափուկ աթոռակ, որը լցված էր պլաստիկե շշերով: Ամեն ինչ պատրաստվել է սեփական ձեռքերով եւ սեփական սխալների ու փորձի վրա:
Կահույք պատրաստելիս երեխաներին օգնում են ատաղձագործները, իսկ ավիամոդելների դեպքում՝ ինժեներները եւ ծրագրավորողները: Instigate Robotics ընկերության մասնագետները նրանց օգնել են անօդաչու կվադրոկոպտեր հավաքել: Իսկ հիմա աշակերտները ցանկանում են ավիամոդել հավաքել, որի թեւերի վրա արեւային պանելներ «կնստեցնեն»:
Նյութերը նրանք հույս ունեն ստանալ տեղացի արտադրողներից: Դրանց թվում են նաեւ բազալտե մանրաթելերը, որոնք արդեն սկսել են երկրում արտադրել: Դրանից հյուսված ճոպաններով (հարվածների եւ կոռոզիայի հանդեպ կայուն են) աշակերտները վրան են հավաքել:

Ученики экспериментального училища «Иракан дпроц» («Реальная школа») в Ереване собирают авиамодель с солнечными панелями. Об этом рассказал корреспонденту Новости Армении – NEWS.am преподаватель школы Степан Тороян.
В школе (по статусу - профтехучилище) прежде всего учат самостоятельности. На технологической выставке DigiTec ученикам предоставлен павильон, где они показали палатку, спальный мешок и несколько видов стульев. Среди них и деревянные, с коррекцией осанки, и «экологический» зелёный пуф, набитый пластиковыми бутылками. Всё – своими руками и на своих ошибках и опыте.
С мебелью ребятам помогают столяры, а с авиамоделями – инженеры и программисты. Специалисты компании Instigate Robotics помогли им собрать беспилотный квадрокоптер. А теперь школьники хотят собрать авиамодель, на крылья которой «посадят» солнечные панели.
Подручные материалы ученики рассчитывают получить у местных производителей. Среди них – и базальтовое волокно, которое уже начали производить в стране. На тросах из него (устойчивых к ударам и коррозии) ученики собрали палатку.