Հայաստանի պաշտպանության նախարարության կողմից առաջարկվող նոր օրենսդրական կարգավորումներով սպաների սահմանային տարիքը չի երկարացվի: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 11-ին,  խորհրդարանում «Զինապարտության եւ զինվորական ծառայության մասին օրենսդրական նոր կարգավորումների վերաբերյալ» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
«Սահմանային տարիքի հասած սպայական անձնակազմի զորացրման հարցը այժմ լուրջ է։ Օրենքով կարող էր երկարացվել մինչեւ հինգ տարի, եւ այդ գործընթացը սուբյեկտիվ էր, կամ կարող էին չերկարացնել, հետաձգել։ Արդարության նկատմամբ լուրջ խնդիր էր ձեւավորում սպայական անձնակազմի շրջանում, կոռուպցիոն ռիսկեր էր պարունակում իր մեջ, ինչպես նաեւ սպայի հետագա աճի համար խնդիրներ էր առաջացնում։ Դրա համար այժմ մենք առաջարկում ենք չերկարացնել սպաների սահմանային տարիքը»,-ընդգծեց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ նոր օրենսդրական կարգավորումներով, սպաների սահմանային տարիքը կմնա նույնը եւ երբ ժամկետը ավարտվի, ապա զորացրումը կդառնա ավտոմատ։ Սակայն այս ցանկում կան բացառություններ՝ ռազմաբժշկության ոլորտ, ռազմադասախոսական ոլորտ եւ շարքային կազմի որոշ մասնագիտություններ։
«Այս մասնագիտությունների ցանկը սահմանում է կառավարությունը։ Ասենք՝ հիմա մենք տեխնիկա վարող մասնագետների պակասորդ ունենք եւ ենթադրենք 50-60 տարեկան լինելը, բացարձակ չի խանգարում, որ հմուտ վարորդը շարունակի վարել այդ մեքենան», - նշեց նախարարը։

Новыми законодательными регулированиями, предлагаемыми Министерством обороны Армении,  предельный возраст службы офицеров не будет продлеваться. С таким заявлением во время парламентских слушаний на тему «О новых законодательных регулированиях касательно воинской обязанности и воинской службы» 11 октября выступил министр обороны Армении Виген Саркисян.
«Вопрос демобилизации офицерского состава, достигшего предельного возраста, сейчас стоит достаточно серьезно. По закону он может быть продлен до 5 лет, и этот процесс субъективный. Потому в контексте справедливости формируется серьезная проблема в среде офицерского состава, во всем этом есть и  коррупционные риски. Кроме этого, на пути дальнейшего служебного роста офицера возникают препятствия. Потому сейчас мы предлагаем не продлевать   предельный возраст службы офицеров», - сказал министр.
По его словам, согласно новым законодательным регулированиям, предельный возраст останется тем же, и когда завершится срок службы, демобилизация станет автоматической. Однако в этом списке есть исключения: военно-медицинская, военно-преподавательская сферы и некоторые специальности рядового состава. Этот список специальностей, по словам Саркисяна, установит  Правительство.