Աշխարհում ոչ մի երկիր արհեստական ինտելեկտով մեքենայական աշխատանքի եւ ուսուցման ոլորտում դեռեւս առաջատար դիրքերում չէ, եւ Հայաստանն այդ ոլորտում մեծ ներուժ ունի։ Անգամ քիչ ռեսուրսներով Հայաստանը կարող է այդ շուկայում լավ տեղ զբաղեցնել, պնդում է PicsArt–ի հայկական գրասենյակի գլխավոր եւ տեխնիկական տնօրեն Միքայել Վարդանյանը։
Մինչեւ վերջերս մեքենայական ուսուցման եւ արհեստական ինտելեկտի հետ աշխատանքի ոլորտում մասնագետներին Հայաստանում կարելի էր մատների վրա հաշվել։ Հիմա PicsArt, BetConstruct եւ Ucom ընկերությունների նախաձեռնությամբ 28 երիտասարդներ 6-ամսյա ուսուցման դասընթաց են անցել այդ մասնագիտությամբ, եւ նրանց մեծ մասն արդեն վերոնշյալ 3 ընկերություններում աշխատանքի է անցել։ Իսկ մյուսները դեռ բաց են նոր առաջարկների համար։
Լրագրողների հետ զրույցում Միքայել Վարդանյանն ասաց, որ PicsArt–ը հաճախ է թրենինգներ կազմակերպում` իրենց մոտ աշխատանքի անցնելու համար մասնագետներ պատրաստելու նպատակով։ Բայց այս տարի ծագել էր ուսուցման ավելի խոշորամասշտաբ ծրագիր կազմակերպելու գաղափար, որը կադրեր կպատրաստեր ոչ միայն PicsArt–ի, այլ նաեւ այլ ընկերությունների համար։ Դասընթացները վարում էին Armenian Code Academy–ի մասնագետները՝ այլ երկրներից հրավիրված մասնագետների հետ համատեղ։
Ucom ընկերության  ներկայացուցիչ Զավեն Նավոյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ իրենք աշխատում են մեծ քանակով տվյալների հետ, եւ երիտասարդ մասնագետները, որոնք մեքենայական ուսուցման դասընթացի ավարտին միանում են ընկերությանը, կօգնեն այդ  տվյալների հետ աշխատանքը բարձրացնել նոր մակարդակ։
Bet Construct ընկերության ներկայացուցիչ Ռաֆայել Մկրտչյանն իր հերթին նշեց, որ աշխատանքի ընդունված երիտասարդները աշխատելու են նոր, հետաքրքիր լուծումների վրա, որոնք ընկերությունն ավելի մրցունակ կդարձնեն շուկայում։
Մեքենայական ուսուցումը արհեստական ինտելեկտի ենթաբաժին է, որն ուսումնասիրում է սովորելու ունակ ալգորիթմների կառուցումը։ Դասընթացի մասնակից Անուշ Թոսունյանի խոսքով՝ մեքենայական ուսուցումը գիտություն է, որը մեքենաներին սովորեցնում է ինքնուրույն մտածել եւ սովորել։ «Մենք մեքենային ուղղություն ենք տալիս, որպեսզի այն կարողանա սովորել ինքնուրույն որոշումներ կայացնել»։
Անուշը հիմա սովորում է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի մագիստրատուրայում եւ արդեն մեկ ամիս է՝ աշխատում է BetConstruct–ում։ Նրա խոսքով՝ ի հեճուկս այն կարծրատիպի, թե ծրագրավորումը «տղամարդկային» մասնագիտություն է, կնոջ համար բարդ չէ այդ ոլորտում իր տեղը գտնել։ Անուշի խոսքով՝ ծրագրավորման ոլորտում տղամարդիկ ավելի շատ են, գոնե Հայաստանում այդպես է, բայց աշխատանքի որակով նրանց միջեւ տարբերություն չկա։
«Գործատուի համար միեւնույնն է, դու կին ես, թե’ տղամարդ։ Եթե դու կարող ես հետաքրքիր նախագծեր ներկայացնել, եթե կարող ես ապացուցել, որ խելացի ես, ոչ մի տարբերություն չկա, թե ինչ սեռի կամ տարիքի ես»,– ասում է Անուշը։
PicsArt–ի հայկական գրասենյակի գլխավոր եւ տեխնիկական տնօրեն Միքայել Վարդանյանը նշեց, որ ծրագիրը շարունակական է լինելու. ապագայում պլանավորվում է նոր դասընթացներ սկսել։ Պլանավորվում է նաեւ ավելի սերտ համագործակցել համալսարանների հետ, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլինի ավելի շատ մեծամասշտաբ ծրագրեր եւ թրենինգներ իրականացնել արհեստական ինտելեկտի հետ աշխատող երիտասարդ մասնագետների համար:

YEREVAN. -- No country in the world is yet leading in machine learning and Artificial Intelligence (AI), and Armenia has a great potential in the area. Even with its limited resources, Armenia can still be in leading positions on the market, says Michael Vardanyan, General Manager of Armenian office and CTO of PicsArt.
So far, the number of AI specialists in Armenia was very limited, though the demand for the professionals is growing rapidly. Together with BetConstruct and Ucom, PicsArt has initiated a six-month machine learning course for young professionals. Most of the 28 trainees have been already employed by the initiator companies, while the rest are open for new proposals.
PicsArt often organizes trainings for professionals for further recruitment purposes, Vardanyan told reporters in Yerevan. This year, the company decided to organize a larger training program aiming to train specialists not only for PicsArt but other companies as well. The training was conducted by experts from Armenian Code Academy together with specialists invited from other countries.
According to the representative of Ucom, Zaven Navoyan, the company works with a huge amount of data, and the young professionals who joined the company after the training, will significantly contribute to the usage and analysis of this data.
Rafael Mkrtchyan from BetConstruct said the young people would work on creating new interesting product solutions, to make the company more competitive on the market.
Machine learning is a subdivision of artificial intelligence, which studies methods of constructing algorithms that can be trained. As explained by one of the course graduates Anush Tosunyan, machine learning is a science of teaching the machine to think and learn independently.
“We give the machine a direction so that it can learn to make its own decisions,” she said.
Anush is doing her Master’s at the American University of Armenia and has been working for BetConstruct for a month already. According to her, despite the stereotype that programming is a “male” profession, it is not difficult for a woman to find her place in this area. Anush admits there are more men in programming than women, at least in Armenia, but there are no differences in the quality of work.
“The employer does not care whether you are a man or a woman. If you can develop interesting projects, if you can prove you are smart, sex or age makes no difference,” she added. As Michael Vardanyan noted, the program will continue with new courses planned in the future. Moreover, it is planned to partner with universities to initiative larger-scale programs and trainings in AI and machine learning for young IT professionals.