Աշխարհում ոչ մի երկիր արհեստական ինտելեկտով մեքենայական աշխատանքի եւ ուսուցման ոլորտում դեռեւս առաջատար դիրքերում չէ, եւ Հայաստանն այդ ոլորտում մեծ ներուժ ունի։ Անգամ քիչ ռեսուրսներով Հայաստանը կարող է այդ շուկայում լավ տեղ զբաղեցնել, պնդում է PicsArt–ի հայկական գրասենյակի գլխավոր եւ տեխնիկական տնօրեն Միքայել Վարդանյանը։
Մինչեւ վերջերս մեքենայական ուսուցման եւ արհեստական ինտելեկտի հետ աշխատանքի ոլորտում մասնագետներին Հայաստանում կարելի էր մատների վրա հաշվել։ Հիմա PicsArt, BetConstruct եւ Ucom ընկերությունների նախաձեռնությամբ 28 երիտասարդներ 6-ամսյա ուսուցման դասընթաց են անցել այդ մասնագիտությամբ, եւ նրանց մեծ մասն արդեն վերոնշյալ 3 ընկերություններում աշխատանքի է անցել։ Իսկ մյուսները դեռ բաց են նոր առաջարկների համար։
Լրագրողների հետ զրույցում Միքայել Վարդանյանն ասաց, որ PicsArt–ը հաճախ է թրենինգներ կազմակերպում` իրենց մոտ աշխատանքի անցնելու համար մասնագետներ պատրաստելու նպատակով։ Բայց այս տարի ծագել էր ուսուցման ավելի խոշորամասշտաբ ծրագիր կազմակերպելու գաղափար, որը կադրեր կպատրաստեր ոչ միայն PicsArt–ի, այլ նաեւ այլ ընկերությունների համար։ Դասընթացները վարում էին Armenian Code Academy–ի մասնագետները՝ այլ երկրներից հրավիրված մասնագետների հետ համատեղ։
Ucom ընկերության  ներկայացուցիչ Զավեն Նավոյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ իրենք աշխատում են մեծ քանակով տվյալների հետ, եւ երիտասարդ մասնագետները, որոնք մեքենայական ուսուցման դասընթացի ավարտին միանում են ընկերությանը, կօգնեն այդ  տվյալների հետ աշխատանքը բարձրացնել նոր մակարդակ։
Bet Construct ընկերության ներկայացուցիչ Ռաֆայել Մկրտչյանն իր հերթին նշեց, որ աշխատանքի ընդունված երիտասարդները աշխատելու են նոր, հետաքրքիր լուծումների վրա, որոնք ընկերությունն ավելի մրցունակ կդարձնեն շուկայում։
Մեքենայական ուսուցումը արհեստական ինտելեկտի ենթաբաժին է, որն ուսումնասիրում է սովորելու ունակ ալգորիթմների կառուցումը։ Դասընթացի մասնակից Անուշ Թոսունյանի խոսքով՝ մեքենայական ուսուցումը գիտություն է, որը մեքենաներին սովորեցնում է ինքնուրույն մտածել եւ սովորել։ «Մենք մեքենային ուղղություն ենք տալիս, որպեսզի այն կարողանա սովորել ինքնուրույն որոշումներ կայացնել»։
Անուշը հիմա սովորում է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի մագիստրատուրայում եւ արդեն մեկ ամիս է՝ աշխատում է BetConstruct–ում։ Նրա խոսքով՝ ի հեճուկս այն կարծրատիպի, թե ծրագրավորումը «տղամարդկային» մասնագիտություն է, կնոջ համար բարդ չէ այդ ոլորտում իր տեղը գտնել։ Անուշի խոսքով՝ ծրագրավորման ոլորտում տղամարդիկ ավելի շատ են, գոնե Հայաստանում այդպես է, բայց աշխատանքի որակով նրանց միջեւ տարբերություն չկա։
«Գործատուի համար միեւնույնն է, դու կին ես, թե’ տղամարդ։ Եթե դու կարող ես հետաքրքիր նախագծեր ներկայացնել, եթե կարող ես ապացուցել, որ խելացի ես, ոչ մի տարբերություն չկա, թե ինչ սեռի կամ տարիքի ես»,– ասում է Անուշը։
PicsArt–ի հայկական գրասենյակի գլխավոր եւ տեխնիկական տնօրեն Միքայել Վարդանյանը նշեց, որ ծրագիրը շարունակական է լինելու. ապագայում պլանավորվում է նոր դասընթացներ սկսել։ Պլանավորվում է նաեւ ավելի սերտ համագործակցել համալսարանների հետ, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլինի ավելի շատ մեծամասշտաբ ծրագրեր եւ թրենինգներ իրականացնել արհեստական ինտելեկտի հետ աշխատող երիտասարդ մասնագետների համար:

Ни одна страна в мире еще не лидирует в области машинного обучения и работы с искусственным интеллектом, и у Армении есть огромный потенциал в этой сфере: даже при наличии небольшого количества ресурсов Армения может занять хорошее место на этом рынке, утверждает технический директор и генеральный директор армянского офиса PicsArt, Микаел Варданян.
До недавних пор специалистов по машинному обучению и работе с ИИ в Армении можно было посчитать на пальцах. Теперь же по инициативе PicsArt, BetConstruct и Ucom 28 молодых людей прошли 6-месячный курс обучения по этой специальности, и большинство из них уже устроились на работу в трех вышеназванных компаниях.
Как рассказал журналистам Микаел Варданян, PicsArt часто организует тренинги с целью подготовки специалистов для компании. Но в этом году решили организовать более масштабную программу обучения, с целью подготовить специалистов не только для PicsArt, но и для других компаний. Проводили курс специалисты из Armenian Code Academy совместно со специалистами, приглашенными из других стран.
Представитель компании Ucom Завен Навоян в беседе с журналистами отметил, что они работают с огромным количеством данных, и молодые специалисты, присоединившиеся к компании по завершению курса по машинному обучению, помогут поднять работу с этими данными на новый уровень.
В свою очередь представитель компании BetConstruct Рафаэль Мкртчян отметил, что ребята, которых они взяли на работу, будут работать над созданием новых, интересных продуктов-решений, которые сделают компанию более конкурентоспособной на рынке.
Машинное обучение – это подраздел искусственного интеллекта, которое изучает методы построения алгоритмов, способных обучаться. Как объяснила Ануш Тосунян – одна из выпускниц курса, машинное обучение–это наука обучения машины самостоятельно думать и учиться. «Мы даем машине направление, чтобы она могла научиться самостоятельно принимать решения».
Ануш сейчас учится в магистратуре Американского Университета Армении и уже месяц как работает в BetConstruct. По ее словам, вопреки стереотипу, что программирование – «мужская» профессия, женщине несложно найти себе место в этой сфере. По словам Ануш, мужчин в программировании больше, чем женщин – по крайней мере, в Армении, но по качеству работы различий между ними нет.
«Работодателю все равно, мужчина ты или женщина. Если ты можешь представить интересные проекты, если ты можешь доказать свой ум, нет никакой разницы, какого ты пола или возраста», - сказала Ануш.
По словам технического директора и генерального директора армянского офиса PicsArt, Микаел Варданяна, это не единственный проект, в будущем планируются новые курсы, подобные этому. Также планируется начать более тесное сотрудничество с университетами, благодаря чему можно будет проводить гораздо более масштабные программы и тренинги для молодых специалистов, работающих с ИИ.