Սիրիան Թուրքիայից պահանջել է անհապաղ դուրս բերել զորքերը Իդլիբի նահանգից։ Այս մասին հայտնում է ՍԱՆԱ գործակալությունը՝ վկայակոչելով Սիրիայի ԱԳՆ-ում իր աղբյուրները։
Սիրիան դատապարտում է Թուրքիայի բանակի ներխուժումը Իդլիբի նահանգ, ինչը կոպտորեն խախտում է երկրի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը եւ միջազգային իրավունքի նորմերը։
Աղբյուրը հավելել է, որ ներկայիս ագրեսիան ոչ մի կապ չունի Աստանայի համաձայնագրերի հետ։ Թուրքիայի ներխուժումը «Ջաբհաթ ան Նուսրա»-ի գրոհայինների հետ վկայում է այն մասին, որ էրդողանի ռեժիմը սերտ կապեր ունի ահաբեկչական խմբավորումների հետ։
Հիշեցնենք, որ թուրքական զորքերը մտել էին Սիրիայի Իդլիբի նահանգ «Աստանա 6»-ի շրջանակում դիտարկման կենտրոն ստեղծելու պատրվակով։

Сирия потребовала от Турции немедленно вывести войска из территории провинции Идлиб. Об этом сообщает сирийское государственное агентство САНА со ссылкой на источник в МИД Сирии.
Сирия осуждает вторжение армии Турции в провинцию Идлиб, что является грубым нарушением суверенитета и территориальной целостности страны, а также норм международного права.
Источник добавил, что нынешняя агрессия не имеет никакого отношения к астанинским договоренностям. Вторжение Турции в сопровождении боевиков «Джебхат Ан-Нусры» указывает на тесные отношения между режимом Эрдогана и террористическими группировками, отметили в ведомстве.
Напомним, что войска Турции вошли в сирийскую провинцию Идлиб под предлогом создания центров наблюдения, в соответствии с решением встречи «Астана-6» по Сирии о создании в данной провинции зоны деэскалации.