Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցության հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը բյուջեի քննարկումների ժամանակ 2018 թվականի բյուջեն անարդար ու անխիղճ է անվանել։
Թուրքական Demokrathaber կայքի փոխանցմամբ՝ HDP-ի հայ պատգամավորը խիստ քննադատել է թուրքական իշխանությունների արտաքին քաղաքականությունը՝ շեշտելով, թե երկրում հարկերը բարձրացվում են ոչ թե բարօրության, այլ պատերազմներին պատրաստ լինելու համար։ «Բյուջեում ծախսերն ամենաշատը ավելացել են անվտանգության բաժնում։ Այսինքն միլիոնավոր քաղաքացիներ ավելի շատ հարկեր են վճարելու, որ գնվի C-400: Իշխանությունները պատերազմական քաղաքականության փոխարեն, լավ կլիներ ժողովրդավարական ճանապարհով լուծեին հարեւանների հետ հարցերը եւ C-400  կամ այլ զինատեսակների վրա ծախսվող գումարի կարիք չէր լինի»,-ասել է Փայլանը։

Во время обсуждений по проекту бюджета на 2018 год депутат-армянин парламента Турции Каро Пайлян назвал его несправедливым и бессовестным.
Как сообщает турецкий сайт Demokrathaber, Пайлян раскритиковал внешнюю политику турецких властей, при этом подчеркнув, что налоги в стране растут не для процветания, а для того, чтобы быть готовыми к войнам. «Бюджетные расходы  больше всего увеличились на безопасность. То есть миллионы граждан будут платить больше налогов только для того, чтобы были закуплены комплексы C-400. Было бы лучше, если власти решали проблемы с соседями не военным, а демократическим путем. В этом случае не будет никакой необходимости в сумме для закупки C-400 и других видов вооружения», - отметил  депутат.