Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դեկտեմբերի 7-8-ը կայցելի Հունաստան: Այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով հունական աղբյուրներին:
Ակնկալվում է, որ Էրդողանը կհանդիպի իր հույն գործընկեր Պրոկոպիս Պավլոպուլոսի, վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի հետ երկկողմ հարաբերությունները, անվտանգության հարցերը եւ փախստականների ճգնաժամը քննարկելու համար:
Այցի շրջանակներում նա կայցելի նաեւ Հունաստանի հյուսիսում գտնվող Ֆրակիա, որտեղ ապրում է մուսուլմանական փոքրամասնությունը:
Էրդողանի վերջին այցը Հունաստան տեղի է ունեցել 2010 թվականին, երբ նա վարչապետ էր: Այս այցը 65 տարվա ընթացքում Թուրքիայի նախագահի առաջին այցը Հունաստան կլինի:
ՆԱՏՕ դաշնակիցներ Հունաստանը եւ Թուրքիան 1996-ին պատերազմի եզրին էին գտնվում Էգեյան ծովում անմարդաբնակ կղզիների տիրապետման հարցով: Այդ ժամանակից ի վեր հարաբերությունները բարելավել են, սակայն Անկարան եւ Աթենքը լուրջ տարաձայնություններ ունեն Կիպրոսի հարցով:

Turkish President Tayyip Erdogan will travel to Greece on Dec. 7-8, Greek sources said on Friday, in the first visit by a Turkish president in decades that have seen ties at times severely strained over issues from Aegean Sea rights to ethnically-split Cyprus, Reuters reported.
Erdogan is expected to meet his Greek counterpart and Prime Minister Alexis Tsipras and discuss bilateral relations, security issues and the refugee crisis, following a 2016 EU-Ankara deal aimed at reducing migrant flows to Europe.
He is also expected to visit Thrace in northern Greece, where there is a Muslim minority.
Erdogan last visited fellow NAT member Greece in 2010 in his capacity as prime minister. His visit next week will be the first by a Turkish president to Greece in 65 years.
Greece and Turkey, NATO allies, came to the brink of war in 1996 over the ownership of uninhabited Aegean islets.