Տոկիում սպանվել է Տոմիոկա Հաթիման-գու տաճարի մայրապետը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ հղում անելով ոստիկանությանը: Սպանությունը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 7-ին Տամիոկա շարջանում: Սպանվել են եկեղեցու մայրապետ Նագակո Տամիոկան՝ 58 տարեկան եւ երկու կասկածյալ՝ մի տղամարդ՝ Սիգենագա Տամիոկան,  որը հավանաբար նրա կրտսեր եղբայրն է, եւ նրա կինը՝ մոտ 30 տարեկան մի կին, որի անունը դեռ հայտնի չէ: Նաեւ վիրավորվել է եկեղեցու մայրապետի վարորդը:
Երբ մայրապետն իր տան մոտ դուրս է եկել մեքենայից, նրա վրա է հարձակվել կասկածյալը՝ զինված ճապոնական թրով: Նրա կինը վազել է վարորդի հետեւից, նրա ձեռքում նույնպես ճապոնական թուր է եղել: Կասկածյալը Նագակո Տամիոկայի պարանոցին մի քանի հարված է հասցրել, որից նա մահացել է: Նրա կինն այդ ընթացքում վիրավորել է վարորդին: Ապա կասկածյալը մի քանի հարված է հասցրել իր հանցակցի կրծքին, որից հետո ինքնասպան է եղել:
Միեւնույն ժամանակ ճապոնական լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն է հայտնվել, որ եղբայրը նախկինում այդ եկեղեցու հայրապետի պաշտոնն է զբաղեցրել, բայց «վատ վարքի համար» փոխարինվել է: Կա նաեւ տեղեկություն այն մասին, որ իբր նա «բազմամյա վիրավորանք» արտահայտությամբ գրություն է թողել, սակայն ոստիկանությունը դա պաշտոնապես չի հաստատում:

В Токи убита настоятельница храма Томиока Хатиман-гу, сообщает РИА Новости   со ссылкой на полицию.
Убийство произошло в 20 часов 15 минут 7 декабря в районе Томиока. Убиты были настоятельница храма Томиока Хатиман-гу Нагако Томиока 58 лет, и двое подозреваемых - мужчина, скорее всего, ее младший брат Сигэнага Томиока, и его жена, женщина около 30 лет, имя пока не установлено. Также был ранен шофер настоятельницы храма. Когда она вышла из машины около своего дома, на нее напал подозреваемый, вооруженный японским мечом. Его жена погналась за шофером, в руках у нее также был японский меч. Подозреваемый нанес Нагако Томиока несколько ударов в шею, от чего она скончалась. Его жена в это время ранила шофера. После этого подозреваемый нанес несколько ударов в грудь своей сообщнице, после чего покончил жизнь самоубийством.
В то же время в японских СМИ появилась информация, что брат ранее занимал должность настоятеля этого храма, но был смещен «за плохое поведение». Есть сообщения и о том, что он якобы оставил записку со словами «Многолетняя обида», однако официально полиция этого не подтверждает.