Ֆոտոսարքավորումների ամերիկյան արտադրող Kodak-ը մտադիր է սեփական կրիպտոարժույթը ստեղծել, հաղորդում է Bloomberg-ը։
Bloomberg-ի տվյալներով՝ ընկերությունը այս ամսվա վերջերին կթողարկի սեփական KodakOne անվանումն կրող  բլոկչեյն հարթակը։ Այն կծառայի առաջին հերթին պրոֆեսիոնալ լուսանկարիչներին եւ կդառնա լուսանկարային աշխտանքների սեփականության իրավունքների յուրահատուկ ռեեստր։
KodakOne-ի օգտատերերը կկարողանան այն օգտագործել իրենց լուսանկարները գրանցելու, ինչպես նաեւ դրանց համար լիցենզիաներ վաճառելու համար: Վճարումը կկատարվի  նոր ստեղծվող   կրիպտոարժույթվ, որը կստանա  Kodakcoin անվանումը։
Bloomberg-ը նշում է, որ կրիպտոարժույթի եւ բլոկչեյն հարթակի ստեղծման լուրերից հետո Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայում Kodak-ի բաժնետոմսերի արժեքն աճել է ավելի քան 120 տոկոսով՝  հունվարի 9-ին  ապրանքի դիմաց հասնելով  6,9 դոլարի։
2012 թվականին  Kodak-ը հայտարարել էր սնանկության մասին, սակայն իր արտոնագրերի իրավունքի մեծ մասը վաճառվելով այլ կորպորացիաների, այդ թվում՝ Apple-ին եւ Microsoft-ին, չէր լուծարվել: Ներկայումս Kodak-ը կենտրոնացրել է իր գործունեությունը  թվային տպագրական ծառայությունների եւ լուսանկարչական նյութերի արտոնագրերի վաճառքի վրա: Ընկերության շտաբ կայանը, որը հիմնադրվել է 1888 թվականին, գտնվում է  ամերիկյան Ռոչեստերում քաղաքում (Նյու Յորքի նահանգ):
Կրիպտոարժույթը հանդիսանում է թվային արժույթի տարատեսակ, որը ստեղծվում է  կրիպտոգրաֆիկայի մեթոդներով։ Այս համակարգը գործում է բլոկչեյն տեխնոլոգիաների հիման վրա  («բլոկների շղթա), որը լինելով ապակենտրոնացված տվյալների բազա՝ տվյալները չի պահպանում ընդհանուր համակարգում։ Այդպիսի արժույթ կարող է  թողարկել համակարգի ցանկացած օգտատեր՝ ստեղծելով նրանում  նոր թվային բլոկներ: Կրիպտորաժույթի ամենատարածված տեսակը բիթքոինն է,  որի հանրաճանաչության անընդհատ աճը տեղի ունեցավ վերջին տարիներին։

Американский производитель фотооборудования Kodak намерен создать собственную криптовалюту, сообщает ТАСС со ссылкой на Bloomberg.
По его данным, компания запустит соответствующую блокчейн-платформу под названием KodakOne в конце текущего месяца. Она будет нацелена в первую очередь на профессиональных фотографов и станет своеобразным реестром прав собственности на фотоработы. Пользователи KodakOne смогут с ее помощью регистрировать свои фотоматериалы, а также продавать на них лицензии. Оплата будет производиться в создаваемой криптовалюте под названием Kodakcoin.
Как отмечает Bloomberg, после новостей о создании криптовалюты и блокчейн-платформы стоимость акций Kodak на Нью-йоркской фондовой бирже поднялась на более чем 120%, достигнув 9 января под конец торгов около $6,9 за штуку.
Kodak объявила о банкротстве в 2012 году, однако сумела удержаться на плаву, продав большинство прав на свои патенты другим корпорациям, включая Apple и Microsoft. В настоящий момент Kodak сосредоточила свою деятельность на услугах цифровой печати и продаже лицензий на фотоматериалы. Штаб-квартира компании, основанная в 1888 году, находится в американском Рочестере (штат Нью-Йорк).
Криптовалюта является разновидностью цифровой валюты, создание которой основывается на криптографических методах. Функционирование таких систем основано на технологии блокчейн («цепочка блоков») - децентрализованной базы данных, у которой устройства хранения данных не подключены к общему серверу. Такую валюту может эмитировать любой пользователь системы с помощью создания в ней новых цифровых блоков. Одной из самых известных разновидностей криптовалюты является биткойн, стремительный рост популярности которого произошел в последние годы.