«Սասնա ծռեր» 3-ի գործով դատական նիստն այսօր՝ հունվարի 10-ին, անցնում է բավականին լարված մթնոլորտում:
Երեւանի Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում ամբաստանյալները հրաժարվում են նիստին մասնակցել, քանի դեռ դատավոր Մեսրոպ Մակյանը լուծում չի տվել Արմեն Բիլյանի խնդրին: Հիշեցնենք, որ Բիլյանը դեկտեմբերի 19-ից հացադուլի մեջ է, այսօր նիստի մեկնարկին նրա ինքնազգացողությունը վատացել էր եւ նիստն ընդմիջվել:
«Սասնա Ծռերի» անդամները դատարանում հայտարարեցին, որ հրաժարվում են իրենց պաշտպաններից եւ պատրաստվում են լքել նիստերի դահլիճը: Քիչ առաջ դահլիճից հեռացան Գագիկ Եղիազարյանը, Էդվարդ Գրիգորյանը, Արեգ Կյուրեղյանը: Դատավորը դատական սանկցիա կիրառեց նրանց նկատմամբ:
Նիստերի դահլիճը լքեց նաեւ դեկտեմբերի 21-ից հացադուլի մեջ գտնվող Սմբատ Բարսեղյանը:
Նշենք, որ սա այս տարվա առաջին նիստն է: Հիշեցնենք, որ «Սասնա ծռեր» խմբի գործով դատաքննությունը մի քանի ամիս շարունակ չէր սկսվում, նիստերն անընդհատ տապալվում էին, որից հետո որոշում կայացվեց գործը բաժանել 3 մասի: «Սասնա ծռեր» խմբի 11 անդամի մասով գործը քննում է Արտուշ Գաբրիելյանը Ավան եւ Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, իսկ անջատված մասերով երկու գործերը քննում են Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանից գործուղված Մեսրոպ Մակյանն ու Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Օհանյանը:

Судебное заседание по части трех подсудимых в рамках дела группы «Сасна Црер» 10 января проходит в достаточно напряженной атмосфере.
В суде общей юрисдикции ереванских районов Аван и Нор Норк подсудимые отказываются принимать участие в заседании, пока судья Месроп Макян не решит проблему Армена Биляна, объявившего 19 декабря 2017 года голодовку.
Отметим, что в начале сегодняшнего заседания Армену Биляну стало плохо, из-за чего был объявлен перерыв.
Члены группы «Сасна црер» в суде заявили о том, что отказываются от своих адвокатов и собираются покинуть зал заседаний. Только что зал покинули Гагик Егиазарян, Эдвард Григорян, Арег Кюрегян. Судья применил судебную санкцию в их отношении.
Зал покинул и Смбат Барсегян, объявивший голодовку еще 21 декабря 2017 года.
Отметим, что это первое заседание 2018 года.
Судебный процесс по делу группы «Сасна црер» на протяжении нескольких месяцев никак не мог начаться, заседания постоянно откладывались, после чего было принято решение о разделе этого дела на 3 части.