Los Angeles Times-ի հետազոտող-լրագրող Ուիլյամ Կ. Ռեմփելը փետրվարի 1-ին կներկայացնի հայազգի ամերիկյան գործարար Քըրք Քըրքորյանի մասին գիրք:
«Խաղացողը․ Ինչպես առանց գրոշի Քըրք Քըրքորյանը դարձավ կապիտալիզմի պատմության մեջ ամենախոշոր գործարարներից մեկը» կներկայացվի Միացյալ Նահանգներում՝ Հայաստանի հետազոտությունների ազգային ասոցացիայում։ Այս մասին գրում է Massis Post պարբերականը:
Գիրքը պատմում է Քիրք Քըրքորյանի` որպես խիզախ օդաչուի, կինոմագնատի եւ բիզնես մագնատի մասին, որը Լաս Վեգասը եւ Հոլիվուդը դարձրեց Ամերիկայի առաջատար ֆինանսական կենտրոններից մեկը:
Ուիլյամ Կ. Ռեմփելը, խորանալով Քըրքորյանի չուսումնասիրված պատմության մեջ, նրան ներկայացրել է իր լիակատար հակասություններով՝ վատ կրթված հանճարի, չափազանց ամաչկոտ մարդու, ամենահամարձակ գործարար արկածների պատրաստ անձնավորության:
36 տարի շարունակ Los Angeles Times-ի լրագրողը մեծ թվով հնչեղ նախագծեր է պատրաստել, այդ թվում` Ուսամա բեն Լադենի եւ Ալ-Քաիդայի մասին 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունից առաջ: Ուիլյամը արժանացել է բազմաթիվ մասնագիտական պարգեւների, այդ թվում` Հերալդ Լեբայի մրցանակին` լրագրության մեջ բարձրորակ աշխատանքի համար:

William C. Rempel, a veteran investigative reporter who spent more than three decades at the Los Angeles Times, will present his new book, The Gambler: How Penniless Dropout Kirk Kerkorian Became the Greatest Dealmaker in Capitalist History.
Rempel will present his work on the late renowned American Armenian billionaire on February 1, at the National Association for Armenian Studies and Research (NAASR) Center, in Belmont, Massachusetts, USA, according to Massis Post.
The Gambler is the rags-to-riches story of one of America’s wealthiest and least-known financial giants, self-made billionaire Kirk Kerkorian—the daring aviator, movie mogul, risk-taker, and business tycoon who transformed Las Vegas and Hollywood to become one of the leading financiers in American business.
In this biography, Rempel digs deep into Kerkorian’s long-guarded history to introduce a man of contradictions—a poorly educated genius for deal-making, an extraordinarily shy man who made the boldest of business ventures, a careful and calculating investor who was willing to bet everything on a single roll of the dice.
Bill Rempel’s 36-year career at the Los Angeles Times produced a collection of high-profile projects. His groundbreaking reports on Osama bin Laden and al Qaeda were published before the terrorist attacks of September 11, 2001.
Rempel’s work has been recognized with numerous journalistic honors, including an Overseas Press Club award and the Gerald Loeb Award.