«Կասպերսկու լաբորատորիան» Android սարքերի համար վնասաբեր ծրագրային ապահովում է հայտնաբերել, որը կարող է նաեւ հաղորդագրություններ գողանալ WhatsApp մեսենջերից, նշված է ընկերության հետազոտության մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ընկերության տվյալներով՝ Skygofree վիրուսը տարածվում է բջջային կապի խոշոր օպերատորների կեղծ կայքերով, որոնցում օգտատերերին առաջարկվում է տեղադրել «ինտերնետին միանալու արագացուցիչ»:
Փորձագետները հայտնում են, որ վնասաբեր ԾԱ-ն կարող է զրույցների ձայնագրում կատարել, գողանալ sms-ները եւ WhatsApp-ից հաղորդագրությունները, GPS տվյալները եւ օրացուցային իրադարձությունները, ինչպես նաեւ ձայնը գրանցել, երբ վարակված սարքը որոշակի վայրում է: Դրանից զատ, վիրուսը թույլ է տալիս սարքը Wi-Fi-ին միացնել, որը նույնպես չարամիտներն են վերահսկում:
«Skygofree-ը ամենահզոր լրտեսական գործիքներից մեկն է, որոնք մենք երբեւէ այս պլատֆորմի համար տեսել ենք»,- նշել են վերլուծաբանները:
Հետազոտության համաձայն՝ Skygofree-ի ակտիվ տարածում է տեղի ունեցել 2015 թվականին: «Կասպերսկու լաբորատորիայի» տեղեկություններով՝ վերջին անգամ այս վիրուսի տարածման համար դոմենը գրանցվել է 2017 թվականի հոկտեմբերի 31-ին: Ըստ որում՝ վարակումը տարածվել է միայն Իտալիայի բնակիչների վրա, նշել են ընկերությունից: Փորձագետները համոզված են, որ վիրուսը մշակողները նույնպես Իտալիայում են գտնվում:

«Лаборатория Касперского» обнаружила вредоносное ПО для Android-устройств, которое в том числе может красть сообщения из мессенджера WhatsApp, говорится в исследовании компании, передает РИА Новости
Вирус Skygofree, по данным компании, распространяется через поддельные сайты крупных сотовых операторов, на которых пользователям предлагается установить «ускоритель интернет-подключения».
Как пишут эксперты, вредоносное ПО может делать запись разговоров, красть sms и сообщения из WhatsApp, данные GPS и события из календаря, а также записывать звук, когда зараженное устройство находится в определенном месте. Кроме того, вирус позволяет подключать устройства к Wi-Fi, которые также контролируются злоумышленниками.
«Skygofree — один из самых мощных шпионских инструментов, которые мы когда-либо видели для этой платформы»,— отметили аналитики.
Согласно исследованию, активное распространение Skygofree пришлось на 2015 год. В последний раз, по данным «Лаборатории Касперского», домен для распространения этого вируса был зарегистрирован 31 октября 2017 года. При этом заражению подверглись только жители Италии, заметили в компании. Эксперты уверены, что разработчики вируса также находятся в Италии.