Մակեդոնիան Հունաստանի հետ վեճի վերջնական որոշումը եւ իր պետության նոր անվանումը կընդունի համազգային հանրաքվեով: Այս մասին հայտնել է երկրի վարչապետ Զորան Զաեւը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Տեսնում եք, որ թափանցիկ գործընթաց է ընթանում, մենք ցանկանում ենք որոշում ընդունել ազգային կոնսենսուսի հիման վրա, եւ որ վերջում այն քաղաքացիների կողմից հանրաքվեով հաստատվի»,- ասել է նա:
Մակեդոնիան հարեւան Հունաստանի հետ երկրի անվանման շուրջ երկարատեւ վեճ է վարում, որը սկսվել է 1991 թվականին Հարավսլավիայի փլուզումից հետո: Հունաստանը ցանկանում է, որ երկրի անվանումը փոխվի հունական սահմանամերձ Մակեդոնիայի մարզի հետ չշփոթելու համար, եւ արգելափակում է Սկոպյեի մուտքը ԵՄ եւ ՆԱՏՕ: Անվանումը՝ Մակեդոնիայի նախկին հարավսլավական հանրապետություն, որով երկիրը 1993 թվականին ՄԱԿ է մտել, Աթենքին չի գոհացնում:
Լրատվամիջոցները, վկայակոչելով լավատեղյակ աղբյուրներին, հայտնում են, որ ներկայումս 5 տարբերակ է քննարկվում՝ Նոր Մակեդոնիայի Հանրապետություն, Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետություն, Վերին Մակեդոնիայի Հանրապետություն, Մակեդոնիայի Վարդարյան Հանարապետություն եւ Մակեդոնիայի Հանրապետություն (Սկոպյե):

In a nationwide referendum Macedonia will determine new name of the country, said Macedonian Prime Minister Zoran Zaev.
Macedonia want to find a solution based on a national consensus that will be confirmed by citizens in a referendum, the website of the Macedonian government quotes Zayev, RIA Novosti reported.
Greece denied its neighbor right to use the name Macedonia, which is also the name of a northern Greek region. The issue has damaged ties and Athens blocked Skopje's entry to the European Union and NATO.
The talks are conducted through the mediation of the UN Secretary General's Special Representative, Matthew Nimitz. The final agreement between the two countries should be confirmed by Macedonia in a 2018 referendum.
The representative has proposed five possible options for the country's name — Republika Nova Makedonija (Republic of New Macedonia), Republika Severna Makedonija (Republic of Northern Macedonia), Republika Gorna Makedonija (Republic of Upper Macedonia), Republika Vardarska Makedonija (Republic of Vardar Macedonia) and Republika Makedonija (Skopje).