Աշխարհում ամենատարածված կրիպտոարժույթ բիթքոինի արժեքը երկուշաբթի 8 հազար դոլարից իջել է կրիպտոարժույթի շուկայում լարվածության ֆոնին վկայում են սակարկությունների տվյալները, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Խոշորագույն բորսաներից մեկի՝ Bitfinex-ի տվյալներով, որի շրջանառությունը կազմում է օրական մոտ 90 հազար բիթքոին, կրիպտոարժույթի գինը նվազել է 9,51 տոկոսով՝ մինչեւ 7,96 հազար դոլար:
Coindesk պորտալի տեղեկություններով՝ 4 խոշորագույն կրիպտոբորսաներ Bitfinex-ում, Bitstamp-ում, Coinbase-ում եւ itBit-ում վիրտուալ արժույթը նվազել է 3,46 տոկոսով՝ մինչեւ  7,9 հազար դոլար:
CoinMarketCap պորտալի տեղեկություններով՝ բիթքոինն էժանացել է 10,74 տոկոսով՝ մինչեւ 7,98 հազար դոլար:

According to the portal Coindesk, which calculates the average price of bitcoin at its cost at the four largest cryptographic exchanges- Bitfinex, Bitstamp, Coinbase and itBit- the crypto currency declined by 3.46% making 7.9 thousand.
And according to the portal CoinMarketCap, bitcoin fell by 10.74%, to 7.98 thousand.
As reported earlier, North Korea is trying to crack South Korean stock exchanges in order to steal the cryptocurrency and has already managed to steal cryptocurrencies worth tens of millions of dollars.
On Friday and Monday, JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup and Lloyds Banking Group reported banning the purchase of cryptocurrency from credit cards issued by these banks.