Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքի իշխանությունները հայտարարել է տեղական ժամանակով ժամը 22:00-ից փողոցային դիմակահանդեսային շքերթների անցկացման արգելքի մասին: Ինչպես հաղորդում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ վկայակոչելով Globo թերթին, համապատասխան որոշումը կայացրել է քաղաքապետ Մարսելու Կրիվելան:
«Լռության մասին օրենքը պաշտպանում է քաղաքացիների անձնական կյանքի իրավունքը: 1746 հեռախոսահամարը աղմուկից բողոքներով բազմաթիվ զանգեր է ստանում», - ասել է քաղաքապետը: «Երբ շքերթն ավարտվում է, փողոց են դուրս գալիս հավաքարարները: Իսկ հաջորդ օրը բնակիչը տեսնում է, որ ամեն ինչ լավ է կազմակերպված: Մենք պետք է հարգել քաղաքացիներին, ոչ բոլորն էլ մասնակցում դիմակահանդեսին»,- ավելացրել է Կրիվելան:
Քաղաքային իշխանությունների որոշումը քննադատության է արժանացել տոնի որոշ կազմակերպիչների կողմից : «Ռիո դե Ժանեյրոյում դիմակահանդեսի համար երբեք որեւէ խոչընդոտ կամ սահմանափակում չի եղել: Այս իրադարձությունն իր բնույթով անարխիստական է: Քաղաքապետարանի որոշումը չի կատարվի, քանի որ տոնն արդեն փողոցում է»,- հայտարարել է Ռիո դե Ժանեյրոյում Փողոցներային դիմակահանդեսի մասնակիցների անկախ ասոցիացիայի նախագահ Րիտա Ֆերնանդեսը:

Власти города Рио-де-Жанейро объявили о запрете на проведения уличных карнавальных шествий после 22:00 по местному времени.Как сообщает ТАСС со ссылкой на газету  Globo, соответствующее решение принял мэр мегаполиса Марселу Кривелла.
«Закон о тишине защищает право горожан на личную жизнь, на номер 1746 поступает много звонков с жалобами на шум», - цитирует издание градоначальника. «Когда шествие заканчивается, на улицу выходят уборщики. И на следующий день житель видит, что все хорошо организовано. Нужно уважать горожан, не все участвуют в карнавале», - добавил Кривелла.
Решение городских властей было встречено критикой со стороны некоторых организаторов праздника. «Для карнавала в Рио-де-Жанейро никогда не существовало препятствий или ограничений. Это мероприятие анархическое по своей природе. Решение мэрии не будет выполняться, потому что праздник уже на улице», - заявила председатель Независимой ассоциации участников уличного карнавала в Рио-де-Жанейро Рита Фернандес.