«Հայկական ժամանակ» թերթը գրում է. «ԱՄՆ-ն ծանուցել է Հայաստանի կառավարությանը Ռուսաստանի ռազմա-արդյունաբերական համալիրի ընկերությունների հետ «էական գործարքների» կնքման պարագայում հնարավոր պատժամիջոցների թիրախում հայտնվելու վտանգի մասին:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ» թերթի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են Երեւանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատնից:
«Եղել է ծանուցում այլ երկրների կառավարություններին եւ մասնավոր ընկերություններին, որ ցանկում ներառված ռուսական ընկերությունների հետ կնքված նշանակալի գործարքների դեպքում՝ հնարավոր է պատժամիջոցների կիրառում: Մենք նախապես չենք քննարկում մեր պատժամիջոցները: Մենք հայտարարում ենք այդ պատժամիջոցները, երբ այդպիսիք կան եւ եթե այդպիսիք կան»,-նշում են դեսպանատան մամուլի ծառայությունից ի պատասխան հարցմանն առ այն, թե հնարավո՞ր է արդյոք այդ պատժամիջոցների թիրախում հայտնվի Հայաստանը եւ արդյոք թեմայի վերաբերյալ քննարկումներ ընթանո՞ւմ են ՀՀ իշխանությունների հետ»:

YEREVAN. – The US has notified the Republic of Armenia (RA) government about the risk of becoming a target of sanctions, in case of signing “substantial deals” with Russian military industry companies, according to Haykakan Zhamanak (Armenian Times) newspaper.
“Embassy of the United States of America in Yerevan informed about this, in response to Haykakan Zhamanak newspaper’s inquiry.
‘“There was a notification to the governments and private companies of other countries that in case of substantial deals sealed with the Russian companies that are on the list, sanctions may be applied. We do not discuss our sanctions in advance. We announce these sanctions whenever there is, and if any,’ the embassy press service noted in response to the question as to whether Armenia could appear on the target of those sanctions, and whether discussions on the topic are underway with the RA authorities,” wrote Haykakan Zhamanak.