Սիրիայում տեղի ունեցած զինված հակամարտության ընթացքում մի քանի տասնյակ ռուս եւ ԱՊՀ երկրների քաղաքացի է վիրավորվել, տեղեկություն կա նաեւ զոհվածների մասին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը:
Գերատեսչությունում հաստատել են, որ արաբական հանրապետությունում ռուսներ կան, ովքեր կամավոր կերպով են մեկնել այնտեղ եւ տարբեր նպատակներով: «Նման որոշումների օրինականությունը գնահատելն արտաքին գործերի նախարարության գործ չէ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Միեւնույն ժամանակ, ԱԳՆ-ում նշել են, որ բախման մասնակիցների թվում ռուս զինվորականներ չկան: Մարտերի ընթացքում տուժածներին օգնել են վերադառնալ Ռուսաստան: «Որքանով մեզ հայտնի է, նրանք բուժում են ստանում տարբեր բժշկական հաստատություններում»,- նշել են նախարարությունում:

В ходе вооруженного столкновения в Сирии получили ранения несколько десятков россиян и граждан стран СНГ, есть информация о погибших, сообщает РИА Новости со ссылкой на заявление МИД РФ.
В ведомстве подчеркнули, что в арабской республике находятся россияне, поехавшие туда добровольно и с разными целями. «Не дело Министерства иностранных дел оценивать правомочность и законность таких их решений», — говорится в сообщении.
При этом в МИД отметили, что среди участников столкновения не было российских военнослужащих. Пострадавшим в ходе боев помогли вернуться в Россию. «Насколько нам известно, они проходят курсы лечения в различных медицинских учреждениях», — сообщили в министерстве.