ԱՄՆ առաջին տիկին Մելանյա Թրամփի ծնողները՝ ծագումով Սլովենիայից Վիկտոր եւ Ամալյա Քնավսները ԱՄՆ-ում մշտական բնակիչների կարգավիճակ են ստացել (գրին քարտ), գրավոր հայտարարությամբ հայտնել է ընտանեկան զույգի փաստաբան Մայքլ Ուիլդսը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նա հրաժարվել է որեւէ այլ մեկնաանություն կատարելուց:
Փաստաբանի հայտարարությունը ԱՄՆ նախագահ Թրամփի դեմ քննադատություն է հարուցել: «ԱՄՆ-ում գրեթե յուրաքանչյուր ընտանիք կապված է ներգաղթային ծրագրերի հետ, որոնք Թրամփը ցանկանում է «սպանել», այդ թվում՝ նրա (Թրամփի) ընտանիքը»,- Մելանյա Թրամփի ծնողներին գրին քարտ տրամադրելու կապակցությամբ ասել է դեմոկրատ կոնգրեսական Լուիս Գուտյերեսը:
Հիմա օրինական ներգաղթյալներն իրավունք ունեն միջնորդագիր ներկայացնել իրենց ազգականների մուտքի համար՝ ներառյալ ամուսինների, երեխաների, եղբայրների եւ քույրերի, ինչպես նաեւ ծնողների: Գործող օրենսդրության հենց այս նորմից են օգտվել Մելանյա Թրամփի ծնողները:

Родители первой леди США Меланьи Трамп, уроженцы Словении Виктор и Амалия Кнавс, получили статус постоянных жителей США (гринкарту), сообщил в письменном заявлении адвокат семейной пары Майкл Уилдс, передает РИА Новости
Он отказался от каких-либо дальнейших комментариев.
Заявление адвоката вызвало критику в адрес президента Трампа. «Почти каждая семья в США связана с иммиграционными программами, которые Трамп хочет «убить», в том числе его (Трампа) собственная семья», — заявил по поводу предоставления гринкарты родителям Меланьи Трамп конгрессмен-демократ Луис Гутьерес.
Сейчас законные иммигранты имеют право подавать петицию на въезд в страну своих родственников, включая супругов, детей, братьев и сестер, а также родителей. Именно этой нормой действующего законодательства воспользовались родители Меланьи Трамп.