Իր գործունեության երրորդ տարում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը վերափոխում է հայկական փորձառությունը համաշխարհային շարժման, որը կոչված է մեզնից յուրաքանչյուրին ոգեշնչելու գործի՝ հանուն մարդկության եւ մարդկային կյանքի։ Ուրախալի է, երբ «Ավրորայի» հերոսներին հրավիրելով աշխարհի տարբեր հարթակներ՝ ականատես ենք դառնում, թե ինչ ազդեցություն են նրանք գործում ինչպես մարդասիրական համայնքի այլ անդամների, այնպես էլ ուսանողների, ուսուցիչների եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների վրա»,– նշեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը։
2018թ. մարտի 1-ին Նյու Յորքում տեղի կունենա հերթական Aurora Dialogues քննարկումը՝ Սեպտեմբերի 11-ի ազգային հուշահամալիր-թանգարանի հետ համագործակցությամբ։ Այն  հաջորդում է ընդամենը երեք ամիս առաջ մեծ հաջողությամբ կայացած Բեռլինի Aurora Dialogues քննարկումներին, որն իրականացվել էր «Ռոբերտ Բոշ» հիմնադրամի հետ գործընկերությամբ։ Նմանատիպ համագործակցությունների շնորհիվ է նաեւ, որ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապածների անունից՝ ի  երախտագիտություն նրանց փրկողներին, կյանքի է կոչում «Երախտագիտությունն` ի գործ» սկզբունքը։
«Հայերն այսօր, ինչպես եւ նրանք, ովքեր գալու են մեզնից հետո, հնարավորություն ունեն արտահայտելու իրենց երախտագիությունը՝ գործնական քայլերի դիմելով եւ փոփոխություն մտցնելով մարդկանց կյանքում։ Աշխարհին մեր պարտքը վերադարձնելու այսպիսի հնարավորությունից օգտվելու հնարավորությունը չպետք է բաց թողնել», – ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։
2017թ. դեկտեմբերին «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն եւ մրցանակի երեք այլ հավակնորդներ մասնակցեցին Բեռլինի Aurora Dialogues քննարկումներին։ 2018թ. մարտին «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր բժիշկ Թոմ Քաթինան մրցանակի երեք հավակնորդների եւ Մարգարիտ Բարանկիցների հետ միասին կմասնակցեն Նյու Յորքի քննարկումներին։ Նյու Յորքից հետո Aurora Dialogues քննարկումները կշարունակեն իրենց ուղին աշխարհով մեկ՝ ներառելով Մոսկվան, Լոնդոնը, Բուենոս Այրեսը, Լոս Անջելեսը, Բեյրութը եւ համաշխարհային այլ կենտրոններ։
«Առաջին երկու տարիներին մենք կենտրոնացած աշխատում էինք աշխարհն «Ավրորային» մոտեցնելու համար»,– ասել է Ռուբեն Վարդանյանը։ «Ամբողջ աշխարհից մենք հրավիրում էինք ականավոր անհատների եւ առաջնորդների՝ դառնալու «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, մասնակցելու հայկական ժառանգությունն ու համընդհանուր մարդկային արժեքները համատեղող մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությանը, մարդկության ապագայի համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հիմնախնդիրների շուրջ քննարկումներին»։ Այժմ՝ երրորդ տարում, «Ավրորայի» նախագծերն արդեն իսկ տարածվել են աշխարհի հինգ մայրցամաքներով, եւ այս տարվա մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությունը, որը տեղի է ունենալու չափազանց ինքնատիպ, մյուսներից տարբերվող եւ բացառիկ խորհրդանշական մի վայրում, արտացոլելու է համաշխարհային այդ ներկայությունը»։
«Ավրորայի» ամենամեծ ազդեցությունը կարելի է համարել մրցանակի դափնեկիրների կատարած աշխատանքը։ Յուրաքանչյուր դափնեկրի շնորհվել է 100,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ եւ հնարավորություն՝ շարունակելու բարեգործության շղթան՝ հավելյալ 1 միլիոն դոլարի դրամաշնորհը նվրաբերելով այն կազմակերպություններին, որոնք իրենց հերթին օժանդակել են դափնեկրի գործին ու առաքելությանը։ Վերջին երկու տարում աշխարհի 14 երկրներում գործող 6 կազմակերպություններ շարունակել են ծառայել հրատապ օգնության կարիք ունեցող կանանց, երեխաների եւ այլոց։ Բրազիլիայից մինչեւ Բուրունդի «Ավրորայի» թողած ազդեցությունը նկարագրելիս «Ավրորա» մրցանակի 2016թ. դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն ասում է. «Աֆրիկայում եւ Լատինական Ամերիկայում երեխաները գիտեն, որ հայությունն օգնում է նոր հույս տալ իրենց կյանքին»։
«Ավրորայի» տարածումը միջազգային ասպարեզում ակնհայտ է դառնում նաեւ «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ հետազոտության արդյունքներից, որոնց համաձայն՝ աշխարհի բազմաթիվ վայրերում շարունակաբար աճում է «Ավրորայի» անվան եւ առաքելության մասին իրազեկվածությունը։ Այն փաստը միայն, որ երեք տարվա ընթացքում «Ավրորա» մրցանակը 125 երկրից ստացել է մոտ 1500 առաջադրում, արդեն իսկ վկայում է շարժման համաշխարհային ընդգրկման մասին։ Մրցանակից բացի, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը  կրթաթոշակներ է տրամադրում «Միավորված աշխարհի քոլեջներ» (UWC) ցանցի դպրոցներում սովորող 24 երիտասարդի (9 երկրից) եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի 10 ուսանողի (4 երկրից)։
Հայաստանը համաշխարհային երկխոսության մեջ ընդգրկելու գործում ստանձնած ակտիվ դերակատարումն արդեն իսկ տվել է իր արդյունքները։ «Ավրորայի» գաղափարների տարածումն աշխարհով մեկ ոգեշնչման մեծ աղբյուր է եւ հաջողության չափման լավագույն միջոց։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության մասին
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտում է հնարավորություն տալ մերօրյա հերոսներին՝ կյանք եւ հույս պարգեւել նրանց, ովքեր մարդասիրական աջակցության խիստ կարիք ունեն, այսպիսով՝ շարունակել մարդասիրության շղթան աշխարհով մեկ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը գործով արտահայտված երախտագիտություն է: Այն նպատակ ունի ութ տարի շարունակ (2015-2023թթ.՝ ի հիշատակ ութ տարի տեւած Հայոց ցեղասպանության՝1915-1923թթ.) աջակցել մարդկանց, ովքեր վտանգելով իրենց կյանքը` կնպաստեն այնպիսի նախագծերի իրագործմանը, որոնք կբարելավեն առավել կարիքավոր եւ աղքատ մարդկանց կյանքը: Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի օգնությամբ՝ «Ավրորա» մրցանակ, Aurora Dialogues քննարկումների շարք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ, Երախտագիտության նախագծեր եւ 100 LIVES ծրագիր: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է, որոնց արդեն երկրորդ տարում միացել են մի քանի տասնյակ նվիրատուներ եւ գործընկերներ: Նախաձեռնությունն իր շուրջ է հրավիրում բոլորին, ովքեր ողջունում են նվիրվածությունը մեր համընդհանուր մարդկայնությանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացված է երեք կազմակերպությունների կողմից՝ Aurora Humanitarian Initiative հիմնադրամ (Նյու Յորք, ԱՄՆ), 100 Lives հիմնադրամ (Ժնեւ, Շվեյցարիա) եւ IDeA հիմնադրամ (Երեւան Հայաստան):

YEREVAN. – The Aurora Humanitarian Initiative takes the Aurora concept and program to the world, co-founder of the initiative said.
“The Aurora Humanitarian Initiative, in its third year, is transforming the Armenian experience into a global movement committed to inspiring each of us to protect the humanity and life of our fellow man. It is gratifying to welcome Aurora’s heroes to various venues around the world and witness their impact on others in the humanitarian community, as well as on students, teachers, members of the media,” said NoubarAfeyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative, on the eve of the second Aurora Dialogues event outside Armenia.
On March 1, the Aurora Dialogues will be held in New York in collaboration with the National September 11 Memorial & Museum. This comes just three months after a successful Aurora Dialogues program was held in Berlin, in collaboration with the Robert Bosch Foundation. These collaborations are yet another way that the Aurora Humanitarian Initiative, founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, embodies its vision of Gratitude in Action.
Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative, explained.  “Today, Armenians of our generation and those who come after us, have the opportunity to express our gratitude by taking action and making a difference in people’s lives. Not to use that opportunity to give back would be a sign of immense ingratitude.”
In December 2017 the inaugural Aurora Prize Laureate, Marguerite Barankitse, together with three Aurora Prize finalists participated in the Aurora Dialogues in Berlin. In March 2018Aurora Prize Laureate Dr. Tom Catena, together with three Aurora finalists and Marguerite Barankitsewill be featured during the New York program.  After New York, the Aurora Dialogues will continue to travel around the world, including to Moscow, London, Buenos Aires, Los Angeles, Beirut and other global centers.
“In the first two years, wefocused on bringing the world to Aurora,” said Vardanyan. “We invited leaders and personalities from around the world to become members of the Aurora Prize Selection Committee, to participate in a prize ceremony that combined the best of human values and the Armenian heritage, to participate in discussions about current issues critical to the future of humanity. Now, in our third year, Aurora’s programs reach five continents and this year’s prize ceremony which will be held in a very different special, highly symbolic venue, will reflect that global presence.”
Aurora’s greatest impact may be considered the work that is done by the Aurora Prize recipients. Each Laureate is gifted $100,000and is offered the opportunity to continue the cycle of giving by distributing an additional$1 million award to organizations which support the Laureate’s vision.  Over the last two years, 6 organizations in 14 countries have served thousands of women, children and others in need of help to survive. Aurora’s impact from Brazil to Burundi means, in the words of the 2016 Laureate Marguerite Barankitse,“Children in Africa and Latin America know that Armenians are helping to make their lives more hopeful.”
Aurora’s international reach is also evident through the Aurora Humanitarian Index, which demonstrates that there is a consistently growing awareness of the Aurora name and mission in a dozen cities around the world. The fact that over these three years, the Aurora Prize for Awakening Humanity has received nearly 1500nominations from over 125 countries is evidence of Aurora’s global range.
Beyond the Aurora Prize, the Aurora Humanitarian Initiative offers scholarship support to 24 students from 9 countries at United World Colleges and 10 students from 4 countries at American University of Armenia; they will carry the Aurora vision with them throughout their lives.
The commitment to proactively integrate Armenia into the global conversation is seeing results. The dissemination of the Auroramessage around the world is the greatest source of satisfaction and measure of success.