Շաբաթ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը եւ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում շնորհավորել են միմյանց վերընտրվելու առիթով եւ երկու երկրների միջեւ ռազմավարական գործընկերության մասին են խոսել: Այս մասին հաղորդել է Գերմանիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Շտեֆեն Զայբերտը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կանցլերը  չինական կառավարությանը այս տարի միջպետական ​​խորհրդակցությունների է հրավիրել Բեռլին, Չինաստանի նախագահը հրավիրել է կանցլերին այցելել Չինաստան», - ասել է նա: Երկու երկրների առաջնորդները շեշտել են Գերմանիայի եւ Չինաստանի սերտ հարաբերությունները եւ երկու երկրների միջեւ հետագա ռազմավարական գործընկերության խորացման օգտին են արտահայտվել», - ասել է Զայբերտը:
Մերկելը եւ Սի Ցզինպին նաեւ քննարկել են պողպատաձուլական արտադրության հզորությունների ավելցուկի խնդիրը եւ համաձայնել աշխատել դրա լուծման համար «քսանյակի» շրջանակներում: «Այս առումով շեշտել են առեւտրի բնագավառում սերտ միջազգային համագործակցության կարեւորությունը», - ասել է Գերմանիայի կառավարության ներկայացուցիչը:

Канцлер ФРГ Ангела Меркель и председатель КНР Си Цзиньпин провели в субботу телефонный разговор, во время которого поздравили друг друга с переизбранием и высказались за углубление стратегического партнерства между странами. Об этом сообщил официальный представитель правительства Германии Штеффен Зайберт, передает ТАСС.
«Канцлер пригласила китайский кабмин на межправительственные консультации в Берлин в этом году, председатель КНР пригласил канцлера совершить визит в Китай», - сообщил он. Оба лидера «подчеркнули тесные отношения Германии и Китая и высказались за дальнейшее углубление стратегического партнерства между обеими странами», отметил Зайберт.
Меркель и Си Цзиньпин также обсудили проблему переизбытка мощностей в сталелитейной промышленности и договорились работать над ее решением в рамках «двадцатки». «Они подчеркнули в этой связи значение тесного международного сотрудничества в области торговли», - сообщил представитель кабмина ФРГ.
Еще одной темой разговора, по его словам, была ракетная и ядерная программа КНДР.
Ранее в субботу Си Цзиньпин был переизбран на должность председателя КНР единогласно депутатами первой сессии Всекитайского собрания народных представителей 13-го созыва. В среду Бундестаг переизбрал Меркель на четвертый срок на пост канцлера.