Ռուսաստանում ավարտվել է նախագահական ընտրությունների քվեարկությունը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ 35 շրջաններում ընտրատեղամասներն արդեն փակվել են։ Քվերակությունն առաջինն ավարտվել Հեռավոր Արեւելքում։ Ժամը 19։00-ի դրությամբ ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 59,5 տոկոսը։
Դիտորդների կողմից արձանագրված հիմնական խախտումները քվեարթերթիկների լցոնումներն են, ընտրողներին կազմակերպված ընտրատեղամաս բերելը եւ դիտորդներին ընտրատեղամաս մտնելը չթույլատրելը։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Էլլա Պամֆիլովայի խոսքով, ընտրախախտումների մասին հաղորդագրությունները շատ չեն եղել։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնին հավակնում է 8 թեկնածու: Երկիրը 18 տարուց ավելի ղեկավարած Վլադիմիր Պուտինն առաջադրվում է նոր 6-ամյա ժամկետով: Նրա հիմնական մրցակիցն է Ռուսաստանի Դաշնության Կոմունիստական կուսակցությունից առաջադրված թեկնածու Պավել Գրուդինինը: Երկրի ղեկավարի պաշտոնին հավակնում է նաեւ ռուսական քաղաքական դաշտի հնաբնակ՝ Ռուսաստանի Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Վլադիմիր Ժիրինովսկին, «Քաղաքացիական նախաձեռնության» թեկնածու Քսենյա Սոբչակը, «Յաբլոկո» կուսակցության ղեկավար Գրիգորի Յավլինսկին, երկրի տնտեսական օմբուդսմեն Բորիս Տիտովը, Ռուսական հասարակական միության ղեկավար Սերգեյ Բաբուրինը եւ  ՌԴ Կոմունիստական կուսակցությունից անջատված «Ռուսաստանի կոմունիստների» թեկնածու Մաքսիմ Սուրայկինը:

В России завершается процесс голосования на выборах президента страны. Как сообщает ТАСС, избирательные участки уже закрылись в 35 регионах. Первыми голосование завершили жители Дальнего Востока. К 19:00 мск явка избирателей составляла 59,5%.
Основные зафиксированные наблюдателям нарушения — вбросы бюллетеней, организованный подвоз избирателей и не допуск наблюдателей на участки. Сообщений о нарушениях было сравнительно немного, заявила председатель ЦИК Элла Памфилова, передает РБК.
Напомним, что на пост президента России претендуют 8 кандидатов. Руководящий страной более 18 лет Владимир Путин баллотируется на новый шестилетний срок. Его основным соперником стал кандидат от Коммунистической партии Российской Федерации Павел Грудинин. На пост главы государства претендуют также старожил российской политики, председатель Либерально-демократической партии России Владимир Жириновский, кандидат от «Гражданской инициативы» Ксения Собчак, глава партии «Яблоко» Григорий Явлинский, экономический омбудсмен страны Борис Титов, глава Российского общенародного союза Сергей Бабурин и кандидат отколовшихся от КПРФ «Коммунистов России» Максим Сурайкин.