Իրաքի Գերագույն դաշնային դատարանը մայիսի սկզբին Քուրդիստանից նավթի արտահանման օրինականության մասին լսումներ կսկսի, հաղորդում է Reuters-ը:
Նավթի տարաձայնությունները հիմնական խոչընդոտն է Կենտրոնական կառավարության եւ Իրաքի Քուրդիստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման համար:  Քուրդիստանն անցյալ տարվա հոկտեմբերին անկախության հանրաքվե անցկացրեց՝ չնայած Բաղդադի դիմադրությանը:
Գերագույն դաշնային դատարանը հայտարարել է, որ մայիսի 6-ին կլսի պաշտոնյաների, այդ թվում` կենտրոնական կառավարության վարչապետի, Իրաքի նավթի նախարարի եւ ֆինանսների նախարարի, ինչպես նաեւ Իրաքի Քուրդիստանի կառավարության ղեկավարի տեսակետները:
Իրաքի նավթի նախարար Ջաբար ալ Լուաիբին դատարանին խնդրել է արգելել Իրաքի Քուրդիստանից նավթի անկախ արտահանումը, որը սկսվել է 2014 թվականին Թուրքիայի տարածքի խողովակաշարով:
Էրբիլը պնդում է, որ Իրաքի Սահմանադրությունը ճանաչում է  Քուրդիստանի օրինականությունը եւ չի պարունակում հոդվածներ, որոնք արգելում են նրան նավթային ռեսուրսներ մշակել իր տարածքում:

Iraq’s top court will begin hearings in May on the legality of oil exports from Kurdistan, which are at the centre of a row between the semi-autonomous region and Baghdad, Reuters reported.
The Supreme Federal Court said in a statement on Monday it has asked to hear the opinions of officials including the central government’s prime minister, oil minister and finance minister, in addition to the KRG’s prime minister, on May 6.
Iraqi oil minister Jabar al-Luaibi had asked the court to issue a ruling that bans independent oil exports from the KRG, which started in 2014, through a pipeline across Turkey.
The KRG says the Iraqi Constitution recognises the legality of its existence and contains no article specifically forbidding it from developing oil resources on its territory.