Իրաքի Գերագույն դաշնային դատարանը մայիսի սկզբին Քուրդիստանից նավթի արտահանման օրինականության մասին լսումներ կսկսի, հաղորդում է Reuters-ը:
Նավթի տարաձայնությունները հիմնական խոչընդոտն է Կենտրոնական կառավարության եւ Իրաքի Քուրդիստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման համար:  Քուրդիստանն անցյալ տարվա հոկտեմբերին անկախության հանրաքվե անցկացրեց՝ չնայած Բաղդադի դիմադրությանը:
Գերագույն դաշնային դատարանը հայտարարել է, որ մայիսի 6-ին կլսի պաշտոնյաների, այդ թվում` կենտրոնական կառավարության վարչապետի, Իրաքի նավթի նախարարի եւ ֆինանսների նախարարի, ինչպես նաեւ Իրաքի Քուրդիստանի կառավարության ղեկավարի տեսակետները:
Իրաքի նավթի նախարար Ջաբար ալ Լուաիբին դատարանին խնդրել է արգելել Իրաքի Քուրդիստանից նավթի անկախ արտահանումը, որը սկսվել է 2014 թվականին Թուրքիայի տարածքի խողովակաշարով:
Էրբիլը պնդում է, որ Իրաքի Սահմանադրությունը ճանաչում է  Քուրդիստանի օրինականությունը եւ չի պարունակում հոդվածներ, որոնք արգելում են նրան նավթային ռեսուրսներ մշակել իր տարածքում:

Верховный федеральный суд  Ирака в начале мая начнет слушания по поводу законности экспорта нефти из Курдистана, передает Reuters
Нефтяные разногласия являются  основным препятствием для нормализации отношений между центральным правительством и  Иракским Курдистаном,  который провел в октябре прошлого года референдум о независимости, несмотря на сопротивление Багдада.
Верховный федеральный суд заявил, что заслушает  мнения официальных лиц, в том числе премьер-министра центрального правительства, министра нефти и министра финансов Ирака, а также главу правительства Иракского Курдистана  6 мая.
Министр нефти Ирака Джабар аль-Луаиби попросил суд запретить   независимый экспорт нефти из Иракского Курдистана, который начался в 2014 году, через трубопровод по территории Турции.
Эрбиль утверждает, что иракская Конституция признает законность ее Курдистана и не содержит статьи, запрещаюищие ему разрабатывать нефтяные ресурсы на своей территории.