Մենք պատրաստ ենք քննարկել Սերժ Սարգսյանի հեռացման, հրաժարականի ժամկետները եւ դրա հետ կապված որոշ պայմաններ։ Այդ մասին Հանրապետության հրապարակում ընթացող հանրահավաքում ասել է ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ իրենք վենդետաներ, վրեժխնդրություններ չեն ուզում։ «Եթե Սերժ Սարգսյանը օր առաջ բացի իր աչքերը եւ օր առաջ հրաժարական տա, նա միայն ու միայն օգուտ կբերի նրան եւ Հայաստանի Հանրապետությանը»,- ասել է նա՝ ներկայացնելով իրենց պայմանները.
Ա. Սերժ Սարգսյանը հրաժարական է տալիս վարչապետի պաշտոնից։
Բ. ԱԺ-ն վարչապետ է ընտրում ժողովրդի թեկնածուին։
Գ. Պետք է ձեւավորվի ժամանակավոր կառավարություն
Դ. ՀՀ օրենսդրությամբ վարչապետ նշանակվելուց քսան օր հետո ԱԺ-ն պետք է հավանություն տա կառավարության ծրագրին։ Երբ ձեւավորվի ժամանակավոր կառավարություն, քաղաքական պայմանավորվածության համաձայն, ԱԺ-ն չի ընդունում կառավարության ծրագիրը, ինչից հետո իրավունքի ուժով տեղի են ունենում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։
«Այս ծրագրի կետերը պատրաստ ենք քննարկել ՀՀԿ-ի հետ, որ ապահովենք իշխանության սահուն, անցնցում փոխանցումը ժողովրդին։ Բայց կա մի կարեւոր նախապայման։ Տեղի ունենալիք արտահերթ խորհդրարանական ընտրությունները որեւէ մեկի կողմից կասկածի չպիտի լինի։ Դա պիտի լինի հարյուր տոկոսով մաքուր, ազատ, արդար։ Եւ այդ ու հաջորդ բոլոր ընտրություններում հաղթող պիտի լինի մեկ ուժ՝ ՀՀ ժողովուրդը»,- նշել Փաշինյանը։ Նա արձանագրել է, որ կարեւորագույն շեշտադրումը խնդրի խաղաղ հանգուցալուծումն է. «Որեւէ ուժային լուծում չի կարող լինել»։

YEREVAN.- We are ready to discuss terms of Serzh Sagrsyan's resignation and certain conditions in this regard, the Civil Contract party leader, MP deputy Nikol Pashinyan said, during the rally at Republic Square in Yerevan.
According to him, they do not want revenge.
"If Serzh Sargsyan resigns, it will be good for him and for Armenia," Pashinyan said, representing conditions of the protesters. The conditions include Serzh Sargsyan's resignation, election of the PM, who will be nominated by the nation, formation of the interim Government.
Besides, according to the legislation of Armenia, the National Assembly must approve the government's program within 20 days after the appointment of the Prime Minister. When the interim government is formed, according to the political agreement, the parliament will not accept the government program, after which early parliamentary elections will be appointed.
"We are ready to discuss points of this program with Republican Party of Armenia and to provide smooth transfer of power to the people. But there is one important precondition. Early election shouldn't raise any doubts. It should be 100% transparent, free and fair". Pashinyan also emphasized the importance of peaceful solution to the problems.