Մահացել է հայկական ծագումով ամերիկացի գիտնական Ներսես «Krik» Կրիկորյանը, որը լեգենդ էր դարձել երբեմնի գաղտնի Նյու Մեքսիկո քաղաքում, որտեղ ստեղծվել է ատոմային ռումբը: Նա 97 տարեիկան էր:
Լոս Ալամոսի Ազգային լաբորատորիայի աշխատակիցները հաստատեցին, որ Կրիկորյանը մահացել է չորեքշաբթի Լոս Ալամոսում գտնվող իր տանը, գրում է Chicago Sun Times- ը:
Լոս Ալամոսի ազգային լաբորատորիան հիմնադրվել է 1943-ին Մանհեթենի նախագծի վրա (ԱՄՆ-ի միջուկային զենքի մշակման ծրագրի ծածկագրված անվանումը) աշխատելու համար:
Լաբորատորիայի տնօրեն Թերի Ուոլեսը Կրիկորյանին բնութադրել է որպես աշխարհում եւ Լոս Ալամոսում ազգային անվտանգության մասին գիտության «հսկա»:
«Նա լուրջ ներդրում է կատարել լաբորատորիայի առաքելության մեջ, եւ ես վստահ կարող եմ ասել, որ նրա շնորհիվ այս տեղը դարձել է լավագույնը», - ասել է Ուոլեսը: «Կրիկի նման շատ քչերն են ազդում մեր պատմության վրա: Նա կայուն ժառանգություն է թողել, որը մեծ ապագա ունի»:
Կրիկորյանը ծնվել է 1921-ին Թուրքիայում՝ ճամեզրին: Նրա ծնողները փրկվել են Հայոց ցեղասպանությունից եւ երկրից երկիր են տեղափոխվել առանց ունեցվածքի եւ գոյության միջոցների: Ի վերջո ընտանիքը հանգրվանել է Կանադայում, հետո տեղափոխվել ԱՄՆ, երբ Ներսեսը 4 տարեկան էր:
Կրիկորյանը քիմիայի գծով բակալավրի աստիճան է ստանում եև սկսում է աշխատել  հարստացված ուրանի ստեղծման լաբորատորիայում: 1943-ին տեղյակ չլինելով նպատակներրի մասին՝ ներգրավվում է Մանհեթենի նախագծի աշխատանքում:
Երբ ԱՄՆ-ն ատոմային ռումբ նետեց Հիրոսիմայի վրա, Կրիկորյանը գիտեր, որ դա այն էր, ինչի վրա նա աշխատում էր:
«Ես այդ ժամանակ մտածեցի. պատերազմը կավարտվի եւ հուսով եմ, որ մենք այլեւս երբեք ստիպված չենո լինի այն կիրառել»,- ասում էր գիտնականը:
Հենց Լաս Ալմոսում նա հանդիպեց իր կնոջը՝ Քեթրին Պաթերոսին, որը նույնպես սկսեց աշխատել Մանհեթենի նախագծի վրա:
70-ականներին Կրիկորյանը սկսեց աշխատել ԱՄՆ-ի հետախուզությունում: Ինչպես նշում է քիմիկոսը, դա ճակատագրի հեգնանք էր. նա ԱՄՆ էր ժամանել փաստաթղթով, որտեղ նշված էր «առանց քաղաքացիության», իսկ հետո հետախուզությունում աշխատելով պատասխանատու դարձավ անվտանգության համար:
Նրա խոսքով՝ մանկության տարիներին ծնողները նրան ստիպում էին հայերեն սովորել, հասկանալ իր ժողովրդի մշակույթը եւ գրականությունը:
1991 թվականին Կրիկորյանը թոշակի անցավ՝ ունենալով մեծ նվաճումներ, այդ թվում Լոս Ալամոսի մեդալը, գիտությունների դոկտորի երկու պատվավոր կոչումները:
«Ես մտածում եմ իմ ծնողների մասին եւ զարմանում. ինչպե՞ս նրանք արեցին դա: Ծնվել Թուրքիայի ճամփեզրին եւ հասնել այս ամենին: Իմ ծողներն ինձ կարեւոր բան են սովորեցրել՝ ճիշտ արարքներ անել եւ դրանցով կիսվել մյուսների հետ: հուսով եմ, որ ես դա արել եմ»,- ասում էր Ներսես Կրիկորյանը:

Scientist Nerses “Krik” Krikorian, Armenian by origin, who was one among developers of US nuclear program, died at the age of 97 Wednesday at his home in Los Alamos, AP reported.
Krikorian was born on a Turkish roadside in 1921. His parents were fleeing Armenian Genocide. They spent the next four years moving from country to country with nothing but the clothes on their backs, trying to find a permanent home.
They finally found refuge in Canada. When Krikorian was 4 years old, they moved to the United States, settling in Niagara Falls, where his father became a factory worker and his mom a homemaker, according to The Los Alamos Monitor.
He graduated from college with a bachelor’s degree in chemistry and began a job at Union Carbide, working in a lab that made highly enriched uranium.
It was 1943 and, unbeknownst to him, Krikorian was knee-deep in the Manhattan Project in Los Alamos.
When the United States dropped the first atomic bomb on Hiroshima, Krikorian knew then what he’d been working on.  “I thought, ‘Well, the war is going to end,’” he said. “And I hope we never have to use it again for any reason.”
The move to Los Alamos proved to be a good one. It’s where he met his wife, Katherine “Pat” Patterson, who came to Los Alamos in 1943 to work on the Manhattan Project.
In the 1970s, Krikorian started working for the US intelligence. Krikorian still marvels at the fact that he, who arrived in the United States as a boy with papers that labeled him as “stateless,” could be in charge of security for a US intelligence unit.
Krikorian’s selection for the intelligence unit was also no doubt spurred by the fact that he spoke fluent Armenian and some Russian.  When he was a child, his parents forced him to not only learn to speak and write Armenian, but to understand the country’s history, culture, and literature.