Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօրվանից սկսում է խորհրդակցություններ խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հետ։
Նրա հայտարարության մեջ ասվում է.
Երեկ, Ապրիլի 24-ին, մեր ողջ ժողովուրդը, համաշխարհային հանրության հետ միասին, ոգեկոչեց մեր Սուրբ նահատակների հիշատակը՝ դրսեւորելով ազգային համերաշխության եւ միասնության օրինակ:
Այսօր նույնպես, առավել քան երբեւէ, մենք պետք է լինենք միասնական եւ համախումբ:
Քաղաքացիական շարժումը, որի մեջ ներգրավված է հատկապես երիտասարդությունը, նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանի քաղաքական կյանքի առողջացման եւ ժողովրդավարության խորացման ուղղությամբ: Այն կբարձրացնի Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի հեղինակությունն աշխարհում, եթե մենք կարողանանք ճիշտ եւ կշռադատված լուծումներ գտնել:
Այդ իմաստով չափազանց կարեւոր է կողմերի միջեւ երկխոսության մեկնարկը:
Ծանոթ եմ այսօր առավոտյան նախատեսված բանակցությունները դադարեցնելու մասին քաղաքացիական շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի եւ վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի հայտարարություններին եւ արտահայտված դիրքորոշումներին:
Ափսոսանք եմ հայտնում, որ բանակցությունները ընդհատվել են:
Երկիրը եւ մեր երիտասարդ ժողովրդավարությունը գտնվում են լուրջ քննության առջեւ:
Մտահոգ ստեղծված դրությամբ՝ այսօրվանից սկսում եմ խորհրդակցություններ խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու երկրում ստեղծված վիճակը եւ դրանից դուրս գալու ուղիները:

Президент Армении Армен Саркисян начинает с сегодняшнего дня консультации между представителями парламентских и внепарламентских политических сил республики.
«Дорогие соотечественники
Вчера, 24 апреля. весь наш народ вместе с мировой общественностью, воздавал дань памяти жертвам Геноцида армян, проявив национальную сплоченность  и продемонстрировав пример единства.
Сегодня так же, более, чем когда-либо, необходимо быть едиными и сплоченными. Гражданское движение, в которое вовлечена в основном молодежь, открывает новые возможности для оздоровления политической жизни Армении и углубления демократии. Это повысит авторитет Армении и армянского народа в мире, если мы сумеем найти правильные т взвешенные решения.
В этом плане чрезвычайно важно дать старт диалогу между сторонами. Знаком с заявлениями лидера гражданского движения Никола Пашиняна и и.о. премьер-министра Карена Карапетяна о причинах отмены запланированных переговоров, и высказанных позициях.
Сожалею, что переговоры прервались.
Страна и наша молодая демократия находятся перед серьезным экзаменом. Будучи озабочен сложившейся ситуацией, с сегодняшнего дня начинаю консультации с парламентскими и внепарламентскими силами для обсуждения ситуации в стране и путей выхода из нее.