Հայաստանում իշխանափոխությունից առաջ ՀՀ ՊՆ-ն ռուսական բազմաֆունկցիոնալ «Սու-30ՍՄ» կործանիչների ձեռքբերման հարցը հետաձգել էր մինչեւ 2024 թվականը: Պայմանագիրը, որն առնվազն մեկ խմբաքանակի մատակարարում է նախատեսում, ստորագրվել էր 2012 թվականին, սակայն այդպես էլ ուժի մեջ չէր մտել՝ պատվիրատուի ֆինանսական դժվարությունների պատճառով, գրում է «Կոմերսանտը»՝ վկայակոչելով աղբյուրները:
Ըստ պարբերականի՝ Ռուսաստանն ակնկալում է իրականացնել համաձայնագիրն արդեն Հայաստանի նոր ղեկավարության հետ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արդեն նստել է «Սու-30ՍՄ»-ի խցիկում եւ այն «աշխարհում լավագույններից մեկն» է անվանել:
Խոսակցություններն այն մասին, որ Հայաստանը ցանկանում է «Սու-30ՍՄ» ձեռք բերել, կրկին ակտիվացան, երբ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջին տեղադրեց ինքնաթիռում արված լուսանկարը, որը գտնվում է Էրեբունիի ռազմական օդանավակայանում (այնտեղ է տեղակայված 3624-րդ ռուսական ռազմաբազան):
Ինչպես «Կոմերսանտ»-ի հետ զրույցում պատմել են ավիացիոն արդյունաբերության միքանի թոփ մենեջերներ, հայկական զինված ուժերը սկսել են հետաքրքրություն ցուցաբերել «Սու-30ՍՄ»-ի նկատմամբ դեռ 2010 թվականին՝ Օդային ուժերի պարկի (դրանց հիմքում խորհրդային Սու-25 եւ Սու-27-ն են, որոնց մեծ մասը կապիտալ վերանորոգման եւ արդիականացման կարիք ունի) արդիականացման անհրաժեշտության պատճառով:
Ավելին, մոտ 2012 թվականին Մոսկվան եւ Երեւանը ստորագրեցին պայմանագիր, որի համաձայն, Հայաստանը մի քանի տարվա ընթացքում պետք է առնվազն 12 կործանիչ ստանար (դրանց մատակարարման թույլտվությունը, ըստ «Կոմերսանտ»-ի, հենց այդ ժամանակ տրվել է Վլադիմիր Պուտինի կողմից): Սակայն համաձայնագիրը այդպես էլ իրականություն չդարձավ հաճախորդի ֆինանսական դժվարությունների պատճառով: Այդ ժամանակից ի վեր կողմերը պարբերաբար եւ անհաջող կերպով քննարկել են պայմանագրի գործնական իրականացման հեռանկարները:
Ընդ որում, ինքնաթիռներից բացի (Մոսկվայում փորձում էին լուծել Երեւանի ֆինանսական խնդիրը՝ թույլ տալով գնել ինքնաթիռները ներռուսաստանյան գներով, այլ սչ թե՝ արտահանման) Հայաստանին անհրաժեշտ էր գնել նաեւ այլ սպառազինություն: Այդպես, օրինակ, Երեւանն առաջինը ձեռք բերեց «Իսկանդեր» նորագույն օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համալիրը, ինչպես նաեւ ռուսական վարկերի հաշվին 300 միլիոն դոլարի զենք ձեռք բերեց: Ըստ «Կոմերսանտ»-ի՝ «Սու-30ՍՄ»-ի գնման թեմային կողմերը վերջին անգամ անդրադարձել են Հայաստանում հեղափոխությունից մի քանի ամիս առաջ:
Հենց այդ հանդիպմանն էլ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները ռուսաստանյան բանակցողներին հայտնեցին, որ ավելի վաղ կնքված պայմանագրով նախատեսված ինքնաթիռների ձեռքբերումը հետաձգվում է եւս վեց տարով, այսինքն՝ մինչեւ 2024 թվականը: Ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում աղբյուրների համաձայն՝ արդեն հեղափոխությունից եւ իշխանափոխությունից հետո երկու երկրների մասնագետների միջեւ զենքի արտահանման վերաբերյալ շփումներ չեն եղել:

Незадолго до смены власти в Армении Минобороны страны отложило вопрос о закупке российских многофункциональных истребителей Су-30СМ до 2024 года. Контракт, подразумевающий поставку армянским ВВС не менее одной эскадрильи, был подписан в 2012 году, но так и не вступил в силу из-за финансовых сложностей заказчика, пишет «КоммерсантЪ» со ссылкой на источники.
По данным издания, Россия рассчитывает реализовать соглашение уже с новым руководством Армении. Премьер Никол Пашинян уже посидел в кабине Су-30СМ и назвал истребитель «одним из лучших в мире».
Разговоры о желании Армении приобрести Су-30СМ возобновились после того, как Никол Пашинян выложил в социальной сети Facebook фотографию, на которой он находится в кабине самолета, расположенного в военном аэропорту Эребуни (там находится 3624-я российская авиабаза).
Как рассказали «Ъ» несколько топ-менеджеров авиационной промышленности, предметный интерес к Су-30СМ армянские военные начали проявлять еще в 2010 году из-за необходимости обновления парка ВВС (их основу составляют советские Су-25 и Су-27, большая часть из которых нуждается в капитально-восстановительном ремонте и модернизации). Более того, примерно в 2012 году Москва и Ереван подписали контракт, по условиям которого Армения должна была получить в течение нескольких лет не менее 12 истребителей (санкцию на их поставку, по данным «Ъ», тогда же дал Владимир Путин). Но соглашение в силу так и не вступило из-за финансовых трудностей заказчика. С тех пор стороны периодически и безуспешно обсуждали перспективы практической реализации контракта. Причем помимо самолетов (в Москве пытались решить финансовую проблему Еревана, разрешив ему приобрести самолеты по внутрироссийским, а не экспортным ценам) Армении было необходимо закупать и другое вооружение. Так, например, Ереван стал первым экспортным получателем дивизиона новейшего оперативно-тактического ракетного комплекса «Искандер», а еще приобрел оружия на $300 млн в счет российских кредитов.
По информации «Ъ», в последний раз к теме закупок Су-30СМ стороны возвращались за несколько месяцев до революции в Армении, приведшей к смене премьера (вместо Сержа Саргсяна им стал Никол Пашинян) и обновлению силовой части кабинета министров. Именно на этой встрече представители Минобороны Армении сообщили российским переговорщикам, что закупка ранее законтрактованных «Сухих» откладывается на шесть лет, то есть до 2024 года. По утверждению источников в сфере ВТС, уже после революции и смены власти активных контактов по линии оружейного экспорта между специалистами двух стран не было.