ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Արենիում բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձել է հաջորդ շաբաթ ՆԱՏՕ–ի շրջանակներում կայանալիք հանդիպման ժամանակ Երեւանի օրակարգին։
«ՆԱՏՕ–ի շրջանակներում հանդիպումը նվիրված է լինելու խաղաղապահ առաքելություններին, իսկ ԵՄ շրջանակներում օրակարգը երկկողմ հարաբերությունների խնդիրն է, կնքած պայմանագրերի իրագործումն ու հետագա համագործակցությունը»,-այսօր՝ հուլիսի 6-ին, Արենիում լրագրողների հարցերին ի պատասխան ասաց Փաշինյանը:
Հարցին, արդյոք վերջնական հստակեցվել է նրա մասնակցության հարցը ՆԱՏՕ–ի գագաթնաժողովին, վարչապետը պատասխանեց, որ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին  կմասնակցի, եթե արտառոց բան չպատահի. «Արտառոց բանը կարող է կապ ունենալ միայն գագաթնաժողովի վերջնական տեքստի հետ։ Եթե տեքստում մեզ համար անընդունելի բաներ չլինեն, ես, իհարկե, կմասնակցեմ»։
Նա հույս հայտնեց, որ տեքստում բոլոր ձեւակերպումները կլինեն հավասարակշռված եւ բոլորի շահերը հաշվի կառնվեն։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 11-12-ը Բրյուսելում կկայանա ՆԱՏՕ–ի գագաթնաժողովը։ ՆԱՏՕ–ի գագաթաժողովներին զուգահեռ անցկացվում է Աֆղանստանում «Վճռական աջակցություն» առաքելության մասնակից երկրների ղեկավարների հանդիպումը, որին այս տարի Հայաստանից կմասնակցի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

Я приму участие в саммите НАТО, если не произойдет ничего экстраординарного. Об этом заявил на встрече с жителями села Арени 6 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Встреча в рамках НАТО будет посвящена миротворческим миссиям, а повестка в рамках ЕС – двусторонним отношениям: реализация заключенных договоров и дальнейшая деятельность», - заключил Пашинян.
На вопрос, утвержден ли окончательно вопрос его участия в саммите НАТО, глава Правительства ответил, что он примет участие в саммите организации, если не произойдет ничего экстраординарного. «Экстраординарное же может иметь связь только лишь с окончательным текстом по итогам саммита. Если в нем не будет неприемлемых для нас пунктов, то я, конечно, приму участие в саммите», - сказал глава Правительства, при этом выразив надежду на то, что все формулировки в тексте будут сбалансированными.
Напомним, что 11 – 12 июля в Брюсселе состоится саммит НАТО. Параллельно с ним будет проведена встреча руководителей стран-участников миссии «Решительное содействие» в Афганистане.