Եթե ընտանիքում կա զոհված հայր, մայր, քույր, եղբայր, ապա ընտանիքում միակ արու զավակը զինակոչման ենթակա քաղաքացին կազատվի զինծառայությունից: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 11-ին, ԱԺ-ում «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը ներկայացնելիս նշեց Պաշտպանության փոխնախարար գաբրիել բալայանը:
Նրա խոսքով, երկրորդ առաջարկը վերաբերում է դպրոցը չավարտած անձանց. «Այսինքն եթե 19 տարեկան անձը սովորում է դպրոցում եւ դեռ չի ավարտել, նա ենթակա է զորակոչման, նոր փոփոխությամբ անձին իրավունք է տրվում ստանալ տարեկետում մինչեւ ուսման ավարտը:
Երրորդ փոփոխությունը վերաբերում է նրան, որ եթե ուսանողը բուհ է ընունվել տարկետման իրավունքով, սակայն նրանք այն ժամանակ եղել են 17 տարեկան եւ չի ձեւակերպվել տարկետման իրավունքը, հնարավորություն տալ, որ նրանց տրվի տարկետման իրավունք»,-ասաց փոխնախարարը:

Если в семье есть погибшие отец, мать, сестра, брат, то единственного ребенка мужского пола данной семьи, который должен быть призван в армию, освободят от службы. Об этом заявил при представлении законопроекта «О внесении изменений и дополнений в закон «О воинской службе и статусе военнослужащего» в парламенте Армении 11 июля заместитель министра обороны Габриел Балаян.
По его словам, второе изменение касается лиц, не окончивших школу. «К примеру, 19-летний молодой человек, который еще учится и пока не окончил школу, все равно подлежит призыву. А в случае изменений это лицо получит право отсрочки до окончания учебы. Что касается третьего изменения, то оно касается следующего: если студент поступил в вуз с правом отсрочки, хотя ему в то время было 17 лет и право на отсрочку не было оформлено, то будет дана возможность ее  предоставления», - пояснил замминистра.