ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր՝ հուլիսի 25-ին այցելել է Երեւանի Աբովյան պուրակի հարեւանությամբ կառուցվող «Հրանտ Մաթեւոսյան» կենտրոն-թանգարանի շենք, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից։
Մեծանուն գրողի որդու՝ Դավիթ Մաթեւոսյանի ուղեկցությամբ, Հանրապետության նախագահը շրջայց է կատարել տարածքում: Դավիթ Մաթեւոսյանը ներկայացրել է կատարված աշխատանքները, կենտրոն-թանգարանի ամբողջական նախագիծն ու հայեցակարգը, կենտրոնի առաքելությունը։ Նշվել է, որ կենտրոն-թանգարանի գործունեությունն ուղղված է լինելու ոչ միայն Հրանտ Մաթեւոսյանի գրական ժառանգության, այլեւ հայ մշակույթի ու գրականության տարածմանն ու պրոպագանդմանը:
Նախագահ Սարգսյանը կարեւորել է մեծանուն գրողի գրական ժառանգության պահպանությանն ու տարածմանն ուղղված աշխատանքները, կենտրոն-թանգարանի ամբողջական ավարտը մինչեւ 2020 թվականը՝ մեծ գրողի 85-ամյա հոբելյանը:
«Կարեւոր է, որպեսզի մարդիկ մի փոքրիկ Ահնիձոր ունենան այստեղ, կարողանան գալ եւ շփվել մեր մեծ Վարպետի աշխատանքի, կյանքի ու ստեղծագործության հետ»,- նշել է Արմեն Սարգսյանը

Armenian President Armen Sarkissian on July 25 visited the Hrant Matevosyan center-museum building in Yerevan where he got acquainted with the construction works. Accompanied by Davit Matevosyan, son of the renowned writer, the President toured the building.
“Hrant Matevosyan’s 85th jubilee is marked in 2020. The great master deserves that his art, literature are presented beautifully in our homeland, and people will have a little Ahnidzor [village in Armenia where the writer was born] here, will be able to come here and communicate with the great master’s works and life. I will assist with everything to make this turn into a reality on time”, the President told reporters.
He said he wants the center-museum’s area to turn into a beautiful environment, and added that will assist the implementation of the project as much as he can.
During the tour Davit Matevosyan introduced the President on the complete design of the center-museum, as well as its activity goals. He stated that the center-museum’s activity will be directed for spread and propaganda of not only Hrant Matevosyan’s literary heritage, but also the Armenian culture and literature.