Տնտեսական հարցերով խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 5-ի նիստում դրական եզրակացություն տվեց «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու օրինագծին: Խորհրդարանականները միաձայն քվեարկեցին օրինագծի օգտին:
Օրինագծի նախաձեռնողն է տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
Հարկ է նշել, որ կառավարության որոշմամբ Հրազդանը կդառնա երկրում չորրորդ ազատ տնտեսական գոտին՝ մայնինգի համար դատա-կենտրոնով: ԱՏԳ էկոհամակարգի կազմակերպիչը կլինի ECOS ընկերությունը, որը պատասխանատու կլինի տեխնոլոգիական կլաստերի զարգացման համար:
ԱՏԳ գլխավոր խնդիրն է դառնալու բլոքչեյնի՝ արհեստական ինտելեկտի եւ մեքենայական ուսուցման հիմքով աշխատող նախագծերի զարգացման համար ենթակառուցվածքների ստեղծումը:
ԱՏԳ էկոհամակարգը կներառի կրթական-հաղորդակցային նախագծեր, հետազոտական լաբորատորիաներ, էլեկտրոնային հարթակներ՝ սթարթափերում ներդրումներ գրավելու համար եւ դատա-կենտրոն՝ մայնինգի համար: ԱՏԳ ռեզիդենտները 25 տարի կունենան ԱԱՀ զրո տոկոս տոկոսադրույք եւ կազատվեն շահութահարկից:
ECOS էկոհամակարգի գործունեության առաջին փուլում նախատեսվում է ներգրավել ավելի քան 100 մլն դոլարի ներդրում:

Постоянная парламентская комиссия по экономическим вопросам, в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений в закон «О свободных экономических зонах» 5 сентября дала положительное заключение. За законопроект парламентарии проголосовали единогласно.
Инициатором законопроекта выступил министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян.
Следует отметить, что постановлением Правительства Армении город Раздан станет четвертой в стране свободной экономической зоной (СЭЗ) с дата-центром для майнинга. Организатором же экосистемы СЭЗ станет компания ECOS, которая будет отвечать за развитие технологического кластера.
Главной задачей СЭЗ станет создание инфраструктуры для развития проектов, работающих на базе блокчейна, искусственного интеллекта и машинного обучения.
Экосистема СЭЗ будет включать образовательно-коммуникационные проекты, исследовательские лаборатории, электронные площадки для привлечения инвестиций в стартапы и дата-центр для майнинга. Резиденты свободной экономической зоны получат нулевую ставку НДС и будут освобождены от налога на прибыль в течение 25 лет.