Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ, ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության եւ Բիզնես Արմենիա հիմնադրամի աջակցությամբ, 2018թ. հոկտեմբերի 22-24-ը Հայաստանում կանցկացվի «Եվրասիական շաբաթ» միջազգային ցուցահանդեսային համաժողովը։ «Եվրասիական շաբաթը» ԵԱՏՄ խոշորագույն ամենամյա գործարար միջոցառումն է։ Այն ուղղված է ԵԱՏՄ գործարարների միջեւ արդյունավետ կապերի զարգացմանը, երրորդ երկրների հետ առեւտրային հարաբերությունների խթանմանը։
Այս տարի գործարար համաժողովին նախատեսվում է ԵՏՄ-ից մոտ 2500 եւ երրորդ երկրներից շուրջ 250 ընկերությունների մասնակցություն։ «Եվրասիական շաբաթի» շրջանակում տեղի կունենա նաեւ ցուցահանդես, որի ընթացքում Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի ընկերությունները կներկայացնեն իրենց արտադրանքն ու ծառայությունները։ Յուրաքանչյուր երկրից միջազգային էքսպոյին կմասնակցի 30 ընկերություն՝ սննդարդյունաբերության, դեղագործության, թեթեւ արդյունաբերության, շինանյութերի արտադրության, ՏՏ եւ ճշգրիտ ճարտարագիտության, ոսկեգործության ոլորտներից։
«ԵՏՄ անդամ երկրների տնտեսվարողների համար «Եվրասիական շաբաթը» լավ հնարավորություն է նոր գործնական կապեր հաստատելու, արտահանման եւ ներդրումների գործարքներ կնքելու համար»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Գործարարների աջակցության խմբի ղեկավար Հայկ Միրզոյանը։
«Տեղի են ունենալու նաեւ B2B հանդիպումներ, որի համար անհրաժեշտ է պաշտոնական կայքում գրանցվել, ընտրել ընկերություններին եւ նշանակել հանդիպումներ»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Արտահանման աջակցության կառավարիչ Անահիտ Մկրտչյանը։
Ցուցահանդեսի հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը սեպտեմբերի 20-ն է։ Հայաստանյան ընկերությունների հայտերի հավաքագրումը կատարում է Բիզնես Արմենիան, մասնակցությունը հաստատում է ԵԱՏՀ ստեղծած կազմկոմիտեն։

Launched by the Eurasian Economic Commission—the executive body of the Eurasian Economic Union (EAEU) which comprises Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan—with the support of the Armenian Ministry of Economic Development and Investments as well as Business Armenia, the Eurasian Week international exhibition forum is to be held in Armenia, from October 22 to 24. Eurasian Week is the largest annual business event in the EAEU region. It is focused on the development of effective ties between EAEU businessmen, and the promotion of trade relations with third countries.
This year around 2,500 companies from the EAEU region and about 250—from non-EAEU countries will participate in the business forum. The Eurasian Week will include an expo, and companies from Armenia, Russia, Kazakhstan, Belarus, and Kyrgyzstan will offer their products and services. Thirty companies from each country will participate in the international expo representing industries such as food, pharmaceutical, light, construction materials, IT and concrete engineering as well as jewelry.
“The Eurasian Week is a great opportunity for the economists of EAEU member states to establish new business contacts, sign new export and investment deals,” Business Support Team leader Hayk Mirzoyan stated.
“There will be B2B meetings too,” said the Exporters Support Manager at Business Armenia, Anahit Mkrtchyan. “Interested parties need to register on the official website, choose companies, and set meetings.”
The deadline for submission of applications is Thursday. The collection of applications of Armenian companies is conducted by Business Armenia, and the organizing committee of the EAEU confirms the participation.